TPR - największe wyzwanie drugiej połowy 2020 roku – jak złożyć informację TPR, w sytuacji połączenia się spółek, gdy księgi rachunkowe spółki przejmowanej zostały zamknięte albo gdy połączenie nastąpiło bez zamykania ksiąg spółki przejmowanej?
Zgodnie przepisami dot. cen transferowych podmioty, które w danym roku obrotowym dokonywały połączeń pomiędzy sobą nie powinny zapominać, że na nich również ciążą obowiązki z zakresu cen transferowych, w tym obowiązek złożenia informacji o cenach transferowych (TPR), jeżeli w roku, w którym dokonano połączenia realizowały transakcje kontrolowane z podmiotami powiązanymi.
Podmioty powiązane, dokonujące transakcji kontrolowanych w roku podatkowym, w którym doszło do połączenia, powinny rozważyć następujące kwestie z perspektywy cen transferowych w zakresie właściwego wypełnienia formularza TPR:
- która ze spółek po dokonaniu połączenia, będzie miała obowiązek złożenia sprawozdania TPR? Czy spółka przejmująca powinna oddzielnie złożyć TPR za siebie, a spółka przejmowana oddzielnie za siebie?
- ile sprawozdań TPR należy złożyć – jedno czy też dwa, czy też spółka przejmująca złoży dwie oddzielne informacje o cenach transferowych – jedną za siebie, a drugą w imieniu spółki przejmowanej? A może właściwym jest, aby spółka przejmująca złożyła tylko jedno sprawozdanie TPR, obejmujące również dane o transakcjach kontrolowanych realizowanych przez spółkę przejmowaną do momentu połączenia?
- jaki zakres informacji powinien obejmować formularz TPR, jeśli w trakcie roku nastąpiło połączenie?