Jak właściwie udokumentować analizę porównawczą?
Od 2017 roku, dla części podatników (których przychody lub koszty przekroczyły 10 mln EUR) przeprowadzanie analiz porównawczych stało się obowiązkowym elementem lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Jak zaprezentować przeprowadzoną analizę porównawczą?
Co prawda, przepisy nie wskazują, w jakiej formie powinna zostać zaprezentowana analiza porównawcza. Jednak w związku z tym, że analiza porównawcza jest elementem lokalnej dokumentacji cen transferowych, najczęściej jest ona prezentowana w formie raportu, stanowiącego załącznik do dokumentacji.
Uregulowana przepisami została natomiast zawartość raportu. Rozporządzenie dot. elementów dokumentacji z 12 września 2017 roku wskazuje bardzo konkretnie, jakie informacje powinna zawierać analiza porównawcza, a tym samym raport z przeprowadzonego studium porównawczego.
Podatnicy, którzy otrzymują analizę porównawczą od grupy powinni mieć na uwadze, że przeprowadzona analiza, a w szczególności sposób jej udokumentowania, może nie zawierać wszystkich obowiązkowych elementów wskazanych przez polskie przepisy. Wówczas, taką analizę należy dostosować tak, by spełniała wszystkie polskie wymogi.
Jako że elementy wskazane w Rozporządzeniu są obligatoryjne dla podatników, pominięcie w raporcie któregoś z nich, może zostać uznane, jako przedłożenie niekompletnej i nierzetelnej dokumentacji cen transferowych, a w konsekwencji nałożenie stawek sankcyjnych, a nawet poniesienie konsekwencji na podstawie KKS.
Jaki jest cel dokumentowania przeprowadzonej analizy porównawczej?
Udokumentowanie przeprowadzonej analizy danych porównawczych to nie tylko dodatkowe obciążenie administracyjne, ale też narzędzie, dzięki któremu można przedstawić, wyjaśnić oraz uzasadnić przesłanki, którymi się kierowaliśmy przy ustalaniu cen w transakcji realizowanej z podmiotami powiązanymi. Jest to niezmiernie istotne, gdyż organy podatkowe będą weryfikować zasadność przyjętych założeń.
Należy również podkreślić, że analiza porównawcza powinna być aktualizowana raz na trzy lata. Zgodnie z zapowiedziami, progi dla podatników w kolejnych latach ulegną obniżeniu, co będzie wiązało się dla części z nich ze zmniejszeniem obciążeń związanych z przygotowaniem dokumentacji.
Pamiętajmy, że odpowiednio przeprowadzona analiza danych porównawczych oraz jej udokumentowanie chroni przede wszystkim przed ewentualnym ryzykiem doszacowania dochodu przez organy w przypadku podważenia rynkowego charakteru transakcji. Zatem, ważne jest, aby studium porównawcze przygotowane zostało rzetelnie, wiarygodnie i w sposób potwierdzający zasadność zastosowanych cen w transakcjach (zdarzeniach) wewnątrzgrupowych.