Jak ulga badawczo-rozwojowa wspiera zielone innowacje?
- Trochę o zielonych podatkach
- 3 minuty
Przedsiębiorstwa coraz częściej inwestują w zrównoważony rozwój. Ekologiczne innowacje nie tylko pomagają chronić środowisko, ale również przynoszą wymierne korzyści biznesowe. Jednym z narzędzi wspierających firmy w tej transformacji jest ulga badawczo-rozwojowa (ulga B+R), która pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania określonych wydatków.
Czym jest ulga badawczo-rozwojowa i jak wspiera zielone innowacje?
Ulga badawczo-rozwojowa (ulga B+R) to jedna z najefektywniejszych ulg podatkowych, umożliwiająca dodatkowe odliczenie kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową.
Działalność badawczo-rozwojowa rozumiana jest jako działalność twórcza, obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe korzyści ulgi B+R:
- Możliwość odliczenia nawet do 200% kosztów kwalifikowanych.
- Dotyczy firm niezależnie od branży i wielkości, pod warunkiem prowadzenia działalności B+R.
- Wspiera ekoinnowacje, które mogą zwiększyć efektywność energetyczną i poprawić bilans środowiskowy firm.
Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi B+R?
Ulga B+R pozwala na odliczenie nawet do 200% kosztów kwalifikowanych, w zależności od tego jaki jest to rodzaj kosztu.
Do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R należą m.in.:
- wydatki pracownicze (także z tytułu umów zlecenie lub o dzieło),
- zakup sprzętu specjalistycznego (który nie jest środkiem trwałym) oraz materiałów i surowców, które są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością B+R,
- wydatki na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne związane z B+R,
- koszty korzystania z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności B+R,
- koszty uzyskania i utrzymania patentu, praw ochronnych na wzory użytkowe i przemysłowe.
Ulga jest dostępna dla firm niezależnie od branży i wielkości, pod warunkiem prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.
Ulga B+R a zielone innowacje – przykłady projektów
Ulga B+R obejmuje szeroki wachlarz działań związanych z ekoinnowacjami. W branży energetycznej firmy mogą rozważyć, czy ich działania mieszczą się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej.
Na przykład: opracowanie innowacyjnych metod lokalizacji awarii kabli energetycznych czy nowych konstrukcji może kwalifikować się do działalności B+R.
Interpretacja indywidualna z 23 lutego 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.705.2023.2.AZ).
W branży odnawialnych źródeł energii (OZE) wiele projektów spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej, np. poprzez tworzenie nowych technologii lub metod, które pozwalają na lepsze wykorzystanie zasobów.
Przykłady działań kwalifikujących się do ulgi B+R to:
- analiza rzeczywistego zużycia energii i różnych rodzajów energii na obszarach wiejskich,
- opracowanie innowacyjnych technologii,
- rozwój technologii odnawialnych źródeł energii dedykowanych niezagospodarowanej przestrzeni produkcyjnej w rolnictwie,
- analiza wpływu zmienionych metod pozyskiwania i zużycia energii na środowisko, odrębnie dla poszczególnych obszarów wiejskich,
- prace rozwojowe nad różnorodnością technologii ekoenergetycznych,
- opracowanie modeli zrównoważonej produkcji żywności i ukierunkowanych na obszary wiejskie, które prowadzą do stworzenia inteligentnego systemu zarządzania produkcją i konsumpcją odnawialnych nośników energii.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w interpretacji indywidualnej z 6 marca 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.770.2023.2.JG), że powyższe działania spełniają kryteria działalności badawczo-rozwojowej.
Jak skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej?
Wdrożenie ulgi B+R w firmie oraz jej późniejsze rozliczenie wymaga odpowiedniego przygotowania. Oferujemy wsparcie w zakresie:
- identyfikacji działań badawczo-rozwojowych (B+R) kwalifikujących się do ulgi,
- weryfikacji kosztów podlegających odliczeniom,
- prawidłowego dokumentowania ponoszonych wydatków,
- przygotowania wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych, które potwierdzą, że prowadzona działalność spełnia przesłanki do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową,
- finalnego rozliczenia ulgi B+R.
Podsumowanie
Zrównoważony rozwój staje się kluczowym elementem strategii wielu przedsiębiorstw, a inwestycje w ekologiczne innowacje mogą przynieść korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla samego biznesu. Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) stanowi istotne wsparcie dla firm, które podejmują działalność badawczo-rozwojową, umożliwiając im odliczenie nawet do 200% kosztów związanych z tworzeniem nowych technologii i rozwiązań. Każdy proces twórczy prowadzący do powstania lub rozwoju innowacyjnych produktów i usług może kwalifikować się do tej ulgi.
Chcesz sprawdzić, czy Twoja firma może skorzystać z ulgi B+R? Skontaktuj się z nami!

Natalia Kudlik
Konsultant
Tel.: +48 503 975 983