Jak ujmować specyficzne transakcje w CIT-TP/PIT-TP?
Odkąd opublikowano pierwszą wersję uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi (CIT-TP/PIT-TP), podatnicy zgłaszali wątpliwości dotyczące miejsca prezentacji transakcji specyficznych jak na przykład refaktura, cashpool czy hedging, których nie można było jednoznacznie przyporządkować do kategorii wskazanych przez ustawodawcę.
Ministerstwo nie zmieniło znacząco w tym zakresie wzoru formularza, natomiast wśród odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez podatników, znalazły się również wytyczne dotyczące tego, gdzie takie transakcje w sprawozdaniu CIT-TP/PIT-TP ująć.
W jakiej pozycji powinny znaleźć się refaktury?
Według Ministerstwa Finansów, refaktury należy zaprezentować, co do zasady, nie jako jedną kategorię rozliczeń, a w ramach pozycji, której dotyczy transakcja objęta refakturą. Jako przykład wskazano wydatki poniesione z tytułu refaktury dotyczącej usług najmu. Takie rozliczenie powinno zostać wykazane w sekcji F.1. w wierszu „Wypłacone wynagrodzenie z tytułu usług najmu i leasingu”.
Czy wynik na transakcjach hedgingowych należy wykazać w sekcji F.2. w wierszach „Przychody/koszty z tytułu/otrzymanych gwarancji, poręczeń lub opłat ubezpieczeniowych”?
Ministerstwo Finansów wskazuje, że w sekcji F.2. w wierszach „Przychody/koszty z tytułu/otrzymanych gwarancji, poręczeń lub opłat ubezpieczeniowych” należy wykazać wyłącznie przychody/koszty z tytułu gwarancji, poręczeń i ubezpieczeń. Natomiast pozostałe przychody i koszty dotyczące transakcji finansowych, w tym w szczególności:
- wypłacane/ otrzymywane odsetki od pożyczek czy od należności/zobowiązań,
- przychody/koszty z tytuły transakcji zabezpieczających (w tym hedging),
- przychody/ koszty z transakcji wymiany walut, odsetki z tytułu udziału w umowach typu cashpool,