Jak sporządzić analizy cen transferowych dla nietypowych transakcji – o co pytają na szkoleniach?
Przepisy dotyczące cen transferowych nie pozwalają jednoznacznie rozstrzygnąć, co należy rozumieć pod pojęciem transakcji. Powoduje to wiele problemów podatnikom, którzy często nie wiedzą, czy powinni sporządzić dokumentację podatkową w odniesieniu do danego zdarzenia gospodarczego. Tym bardziej że zdaniem organów podatkowych pojęcie transakcji nie może być rozumiane jedynie jako operacja kupna lub sprzedaży towarów lub usług. Transakcja powinna być rozumiana szeroko, jako zdarzenie gospodarcze zawierane przez podmioty powiązane, m.in. transakcje kapitałowe – umorzenie udziałów, podwyższenie kapitału zakładowego, udzielenie nieodpłatnych gwarancji/poręczeń, cash pooling czy umowy wspólnego przedsięwzięcia.
Zawieranie tego typu transakcji obliguje również do sporządzenia analizy porównawczej bądź analizy zgodności potwierdzającej rynkowość zawartych rozliczeń.
Na pytania dotyczące sposobu sporządzania analiz cen transferowych dla nietypowych transakcji odpowiadają eksperci podatkowi MDDP: Magdalena Dymkowska i Jakub Patalas.
- W naszej grupie istnieją wspólne warunki zakupów, które zostały wynegocjowane z zewnętrznymi dostawcami w imieniu grupy przez spółkę dominującą. Skoro w takim przypadku transakcja jest zawierana między podmiotami niepowiązanymi, to czy mamy do czynienia z transakcją kontrolowaną?
- Jeśli nasza spółka refakturuje koszty zakupu towarów, to czy próg dokumentacyjny należy ustalać jako właściwy dla transakcji towarowych (10 mln zł)?
- Polska spółka otrzymała poręczenie wewnątrzgrupowe od zagranicznej spółki matki. W ramach transakcji nie przewidziano jednak wynagrodzenia za takie poręczenie. Jak w formularzu TPR wykazać wartość takiej transakcji?
- Zdecydowaliśmy o zmianie umowy spółki osobowej. Czy wspólnicy w takiej spółce są zobowiązani do przygotowania dokumentacji cen transferowych i jak ewentualnie powinni zaraportować ją w formularzu TPR?
- Spółka matka dokonała podwyższenia kapitału zakładowego w naszej spółce. Czy w tej sytuacji musimy przygotowywać dokumentację cen transferowych?
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >