Jak rozpoznać nowy obowiązek TP dla transakcji z rajami? – Ministerstwo Finansów odpowiada
W dniu 16 kwietnia br. Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi (sygn. DCT2.054.1.2021DCT2.054.1.2021) na interpelację poselską nr 19562 w sprawie odnoszenia limitu transakcyjnego 500 000 zł do wartości transakcji realizowanych z kontrahentem, jeżeli jego rzeczywisty właściciel jest z tzw. raju podatkowego.
Temat ten jest obecnie na tyle istotny, iż od 2021 roku na podatników zostały nałożone nowe obowiązki TP w zakresie przygotowania dokumentacji TP wraz z analizami porównawczymi, oświadczeniem oraz TP-R dla transakcji o rocznej wartości powyżej 500 tys. PLN, realizowanej z kontrahentem (powiązanym lub niepowiązanym), dokonującym jakichkolwiek rozliczeń (przychodowych lub kosztowych) z podmiotem z tzw. raju podatkowego.
Szczegółowe informacje na temat nowych obowiązków podatników w zakresie transakcji z podmiotami z tzw. rajów podatkowych zostały opublikowane na łamach naszego bloga, tutaj.
Ministerstwo Finansów w interpelacji wskazało, jakie podejście należy przyjąć do ustalenia wartość transakcji innych niż transakcje kontrolowane, jeżeli rzeczywisty właściciel jest rezydentem w tzw. raju podatkowym, w odniesieniu do limitu wynoszącego 500 tys. PLN.
Zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym przez MF do analizy właściwego podejścia do oceny jednorodności transakcji innej niż transakcja kontrolowana z podmiotem z tzw. rajów podatkowych należy wziąć pod uwagę wyłącznie dwa pierwsze kryteria z trzech określonych w art. 11k ust. 4 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem wartość transakcji należy ustalać bez względu na:
- liczbę dokumentów księgowych,
- dokonanych lub otrzymanych płatności oraz
- podmiotów powiązanych, z którymi zawierana jest transakcja kontrolowana.