Jak aktualizować dokumentację cen transferowych?
Minister Finansów wyjaśnia i doprecyzowuje, z czym wiąże się dla podatników aktualizacja dokumentacji podatkowej, w szczególności w odniesieniu do transakcji finansowych. Szczegóły w tej sprawie zostały opublikowane w najnowszej interpretacji ogólnej z 28 marca 2018 roku
Minister Finansów podkreślił, że dokumentacja podatkowa dotycząca rozpoczętych i kontynuowanych w kolejnym roku podatkowym transakcji / innych zdarzeń, zgodnie z Ustawą o CIT oraz Ustawą o PIT podlega okresowemu przeglądowi i aktualizacji, nie rzadziej niż raz na rok podatkowy, niezależnie od tego czy w ramach transakcji / innych zdarzeń nastąpiły istotne zmiany.
Zmiany istotnych parametrów transakcji / innych zdarzeń w trakcie ich realizacji nie oznaczają konieczności przygotowywania dokumentacji dla nowej transakcji od podstaw. Jeżeli miały one miejsce, powinny zostać uwzględnione i szczegółowo opisane w aktualizacji dokumentacji podatkowej.
Jeżeli w wyniku przeglądu okaże się, że nie nastąpiły istotne zmiany, podatnicy i tak powinni zaktualizować dokumentację podatkową o takie informacje jak m.in. aktualne na dany rok podatkowy dane finansowe.
W interpretacji odniesiono się bezpośrednio do wzbudzających największe wątpliwości transakcji finansowych (tj. pożyczki, kredyty, emisja obligacji, gwarancje, poręczenia), które po zawarciu umowy są następnie, co do zasady, kontynuowane w kolejnych latach podatkowych. Wskazano, że również w przypadku tych transakcji, dokumentacja podatkowa powinna podlegać okresowemu przeglądowi i aktualizacji. Co istotne, w interpretacji ogólnej podkreślono, że obowiązek aktualizacji dokumentacji podatkowej dotyczy całego okresu realizacji umowy w zakresie transakcji finansowych np. umowy pożyczki, umowy kredytu, umowy poręczenia lub innej umowy.
Ma to znaczenie w odniesieniu do wydawanych w ostatnim czasie interpretacji indywidualnych. Zgodnie z dość zaskakującym podejściem prezentowanym w tych interpretacjach, transakcja pożyczki powinna być ujęta w dokumentacji jedynie w roku podatkowym, w którym została zawarta umowa. W kolejnych okresach, pomimo dokonywania spłat kwoty głównej wraz z odsetkami, nie podlega obowiązkowi dokumentacyjnemu. Interpretacja ogólna odchodzi od stanowiska prezentowanego w tych interpretacjach.
Co prawda interpretacja ogólna wybiega mocno w przyszłość, ponieważ podatnicy będą zajmować się aktualizacjami dokumentacji dopiero w kolejnych latach podatkowych. Jednakże kluczowe dla podatników jest odniesienie do transakcji finansowych i wskazanie, że obowiązek dokumentacyjny dotyczy całego okresu realizacji umowy obejmującej transakcje finansowe (np. umowy pożyczki), a nie tylko momentu zawarcia umowy.
Interpretacja ogólnej dotyczy również transakcji, które zostały zawarte przed 1 stycznia 2017 r., a są kontynuowane w kolejnych latach podatkowych.