Indywidualne rachunki podatkowe – zmiany od 2020 r.
Obecnie wpłaty z tytułu należności podatkowych kierowane są na rachunki bankowe urzędów skarbowych dedykowane dla poszczególnych rodzajów zobowiązań (PIT, CIT, VAT, PCC, podatek od spadków i darowizn, zaświadczenia i inne należności). Z końcem grudnia 2019 r. część rachunków bankowych przestanie być aktywna.
Od stycznia 2020 roku następuje zmiana zasad przekazywania należności podatkowych z tytułu PIT, CIT, VAT do urzędów skarbowych. Dla podatników – zarówno przedsiębiorców, jak i podatników nieprowadzących działalności gospodarczej – i płatników zostanie utworzony indywidualny rachunek bankowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). Mikrorachunek podatkowy będzie służyć podatnikom i płatnikom do dokonywania wpłat z tytułu PIT, CIT i VAT, niezależnie od tego czy wpłata będzie dotyczyć należności za 2020 rok, czy też za lata poprzednie.
Mikrorachunek podatkowy będzie przypisany na stałe do podatnika i płatnika, a zatem zmiana właściwości urzędu skarbowego ze względu np. na zmianę miejsca zamieszkania, pozostanie neutralna dla podatnika w zakresie wpłat należności do urzędu skarbowego.
Mikrorachunek podatkowy można wygenerować w każdym czasie. Na Portalu Podatkowym udostępniona została usługa „Generator mikrorachunku podatkowego”. Po wpisaniu identyfikatora podatkowego (NIP lub PESEL) generator udostępnia indywidualny numer rachunku bankowego. Należy jednak zwrócić uwagę, że odpowiedzialność za prawidłowe wygenerowanie mikrorachunku ponosi wyłącznie podatnik i płatnik, tym samym rekomendujemy dokładne sprawdzenie czy wpisana wartość w polu NIP lub PESEL jest prawidłowa. Właściwa weryfikacja danych uchroni podatnika i płatnika przed dokonaniem wpłaty na rachunek nieznanego nam podmiotu.
Brak identyfikatora podatkowego uniemożliwia wygenerowanie mikrorachunku podatkowego. W konsekwencji osoby, które dotychczas nie uzyskały numeru NIP lub PESEL, powinny w możliwie najszybszym czasie złożyć wnioski o ich nadanie. Dotyczy to w szczególności cudzoziemców oddelegowanych do pracy w Polsce. Istnieje możliwość dokonania wpłaty zobowiązań z pominięciem mikrorachunku podatkowego, poprzez wpłatę na rachunek bankowy urzędu skarbowego, który zostanie ujęty w wykazie rachunków bankowych, jednak dotychczas wykaz nie został opublikowany.
Szczególnej uwadze powinny podlegać płatności z tytułu zaliczki na PIT dokonywane w imieniu podatnika przez zagranicznego pracodawcę. Można założyć, iż w dalszym ciągu akceptowane będzie dokonywanie wpłat za podatnika przez podmiot trzeci. Niemniej jednak wątpliwości może budzić okoliczność, na jaki mikrorachunek podatkowy należy dokonać płatności – podatnika czy podmiotu trzeciego. Wydaje się jednak, że skoro wpłata dokonywana jest w imieniu podatnika, właściwy powinien być mikrorachunek podatnika.
Jednocześnie należy podkreślić, że mikrorachunek podatkowy nie będzie właściwy dla dokonywania wpłat z innego niż PIT, CIT, VAT tytułu. W zakresie tych należności (np. PCC, podatek od spadków i darowizn) obowiązywać będą dotychczasowe zasady, a więc wpłaty tego rodzaju zobowiązań powinny być adresowane na dedykowane w tym celu rachunki bankowe urzędów skarbowych.