Fundusz inwestycyjny może stać się pułapką
Kto z odłożonych na specjalnym rachunku pieniędzy sfinansuje wartość brutto inwestycji, a potem odliczy VAT, ten na kolejne trzy lata pozbawi się prawa do wprowadzonej od 2021 r. preferencji.
To skutek uchwalonych w ubiegłym roku przepisów oraz ich wykładni, którą Ministerstwo Finansów przedstawiło w odpowiedzi na pytanie DGP. Identycznie w sprawie nowych regulacji wypowiedział się wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi z 16 sierpnia 2021 r. na poselską interpelację nr 24596.
„Z jednej strony przychód, z drugiej konsekwencje na trzy lata
Uważam, że podatnicy, którym przysługuje prawo do odliczenia VAT, nie powinni finansować kwoty podatku naliczonego w związku z nabyciem czy wytworzeniem środków trwałych z funduszu. Nie będzie to bowiem finansowanie „wydatku na nabycie”.
Idąc dalej, z przepisów dotyczących funkcjonowania funduszu na cele inwestycyjne wynika, że pokrycie z tego funduszu wydatków innych niż wydatki na cele inwestycyjne (czyli np. VAT przy prawie do jego odliczenia) w istocie uniemożliwia podatnikowi korzystanie z tej formuły rozliczenia, zarówno na bieżąco, jak i w przyszłości. Z jednej strony bowiem równowartość odpisów na fundusz zaliczonych do kosztów podatkowych, a wydatkowanych na cele inne niż inwestycyjne, będzie stanowiła przychód podatnika, a z drugiej strony podatnik utraci możliwość korzystania z tej formuły na kolejne trzy lata podatkowe (przy czym nie krócej niż na 36 miesięcy).”
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Ekspert: Bartosz Głowacki