Fiskus wygrał spór o przedawnienie podatków
Jak wynika z uchwały NSA, po zabezpieczeniu majątku podatnika urząd skarbowy ma więcej czasu na ściągnięcie zaległości.
Zgodnie z uchwałą, po wygaśnięciu decyzji o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego termin przedawnienia podatku jest wciąż zawieszony. Co więcej, zajęcie zabezpieczające może się przekształcić w zajęcie egzekucyjne, co oznacza, że przedawnienie podatku wciąż nie biegnie, tylko zostaje przerwane.
Do tej pory w tym zakresie były istotne rozbieżności w orzecznictwie. Część sądów orzekała po myśli fiskusa i podtrzymywała, że dopóki trwa postępowanie zabezpieczające, termin przedawnienia pozostaje zawieszony. Pozostałe składy zaś zgadzały się z podatnikami i orzekały, że z chwilą wygaśnięcia decyzji o zabezpieczeniu przedawnienie biegnie dalej.
Skutki uchwały NSA tłumaczy Jakub Warnieło, starszy menedżer, doradca podatkowy i szef zespołu postępowań podatkowych i sądowych w MDDP:
„NSA orzekł, że zawieszenie biegu terminu przedawnienia było nadal aktualne, mimo wygaśnięcia decyzji o zabezpieczeniu. Dalej bowiem trwało postępowanie zabezpieczające na podstawie wydanych zarządzeń. W efekcie decyzja organu II instancji wydana w sierpniu 2023 r. była prawomocna i fiskus mógł skutecznie domagać się zapłaty stwierdzonej zaległości podatkowej”.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9681010,fiskus-wygral-spor-o-przedawnienie-podatkow.html.