Małżonkowie jako jeden podatnik VAT – wyrok TSUE wymusza nowelizację ustawy
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny zabrał głos w sprawie sprzedaży działek przez osoby fizyczne. W wyroku z 20 marca 2025 r. w sprawie C‑213/24 (Grzera) orzekł, że małżonkowie działający wspólnie przy sprzedaży nieruchomości mogą być traktowani jako jeden podatnik VAT. Rozstrzygnięcie to może mieć istotne konsekwencje dla osób fizycznych dokonujących okazjonalnych transakcji sprzedaży gruntów.
Sprawa dotyczyła polskiego małżeństwa, które – choć nie prowadziło działalności gospodarczej – sprzedało działki wcześniej przekształcone i uzbrojone. Organy uznały, że działali oni jako odrębni podatnicy VAT, co Trybunał zakwestionował, wskazując, że unijne regulacje nie wykluczają potraktowania małżonków jako jednego podatnika, jeśli podejmują oni wspólne działania w sposób zorganizowany i ciągły.
Zdaniem ekspertów
Zdaniem Marka Przybylskiego, menedżera, doradcy podatkowego, radcy prawnego MDDP:
„TSUE otwiera nowy rozdział w zakresie identyfikowania podatników VAT. W ocenie Trybunału małżonkowie mogą być traktowani jako jedna jednostka organizacyjna – również wtedy, gdy nie mają formalnej struktury prawnej – jeśli razem prowadzą działalność, co wykracza poza jednorazową sprzedaż”
Trybunał odwołał się do wcześniejszego orzecznictwa, m.in. do wyroku w sprawie Město Žamberk (C‑442/05), wskazując, że podmiotem prawa do odliczenia podatku – a zatem i obowiązku jego rozliczenia – może być także „wspólnota” osób fizycznych, które wspólnie wykonują działalność gospodarczą.
Jak zauważa Tomasz Michalik, partner, doradca podatkowy, szef zespołu VAT MDDP:
„Wyrok ma znaczenie nie tylko dla osób fizycznych, które wspólnie prowadzą działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, ale również dla wielu podmiotów quasi-organizacyjnych, które dotąd pozostawały poza systemem VAT – mimo prowadzenia rzeczywistej działalności”
Nowe podejście TSUE może wymusić dostosowanie przepisów krajowych i praktyki organów podatkowych – jak podkreślają eksperci, orzeczenie może stanowić impuls do nowelizacji polskiej ustawy o VAT.
Z perspektywy praktyki doradczej, wyrok TSUE istotnie rozszerza możliwość zakwestionowania dotychczasowych rozstrzygnięć organów podatkowych w sprawach sprzedaży działek przez osoby fizyczne – w szczególności, gdy transakcje te były dokonywane wspólnie przez małżonków lub innych współwłaścicieli działających w sposób zorganizowany.
***
#WIĘCEJ na:
Prawo.pl >> https://www.prawo.pl/podatki/vat-od-dzialki-sprzedanej-przez-malzonkow-wyrok-tsue-c-21324,532333.html
Dziennik Gazeta Prawna >> https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9772556,wyrok-tsue-wymusza-nowelizacje-ustawy-o-vat.html
Rzeczpospolita >> https://www.rp.pl/podatki/art42071191-dwoje-malzonkow-jako-jeden-podatnik-vat-nowa-koncepcja-europejskiego-trybunalu
Business Insider >> https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/tsue-rewolucyjny-wyrok-w-sprawie-vat-od-sprzedazy-dzialek-sprawdz-co-zmienia/jlwcry4