Dostawa towaru nie wystarczająca do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia
Sprawa dotyczyła podatnika, który wykonuje konstrukcje stalowe hal, klatek schodowych, podestów i innych konstrukcji wykorzystywanych w budownictwie. Podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację i zadał m.in. pytaniem czy dostawa takich konstrukcji bez montażu na placu budowy może podlegać mechanizmowi reverse chargé.
Podatnik argumentował, iż w przypadku dostawy konstrukcji stalowych bez montażu przysługuje mu na podstawie art. 17 ust.1 pkt 8 ustawy o VAT prawo do zastosowania odwrotnego obciążenia. Prawo swoje oparł na domniemaniu, iż roboty dotyczą usługi budowlanej, na którą składa się wykonanie konstrukcji plus zamontowanie jej na placu budowy. Nadmienić należy, iż montażu dokonywał nie podatnik tylko zamawiający.
W tak przedstawiającej się sytuacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie mógł przychylić się do stanowiska podatnika.
Dyrektor KIS słusznie stwierdził, że wykonywanie konstrukcji stalowych przez podatnika nie zmienia kwalifikacji przedmiotu sprzedaży, którym są w tym przypadku towary a nie usługi. Dodatkowo nie ma możliwości uznania, że montaż tych konstrukcji stalowych na placu budowy przez zamawiającego stanowi tym samym prawo do zastosowania odwrotnego obciążenia, które zresztą ma zastosowanie do podwykonawców.
Tym samym dostawa towaru bez usługi montażu nie spełnia przesłanek art.17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT i mają do niej zastosowanie zasady ogólne czyli konieczność opodatkowania transakcji przez podatnika bez możliwości przesunięcia obowiązku rozliczenia niniejszej transakcji przez kontrahenta będącego nabywcą towarów.