Dodatkowe badanie techniczne to tylko wymóg formalny odliczenia VAT
W ubiegłym tygodniu, 7 czerwca 2018 r., NSA wydał ważny wyrok (I FSK 965/16) dla podatników dokonujących odliczenia VAT w pełnej wysokości w związku z wydatkami ponoszonymi na korzystnie z samochodów ciężarowych.
Wyrok zapadł w sprawie interpretacyjnej, dotyczącej podatnika który w swojej flocie posiadał samochody ciężarowe, klasyfikowane jako wielozadaniowy, van oraz pojazdy z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków. Pojazdy tego rodzaju, na co zwrócił uwagę podatnik we wniosku o wydanie interpretacji, w myśl przepisów ustawy o VAT są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej z uwagi na konstrukcję, która wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Oznacza to, że odliczenie VAT z tytułu wydatków związanych z tymi pojazdami nie jest obwarowane dodatkowymi wymogami w postaci złożenia deklaracji VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu. Ustawa o VAT wskazuje jednak, że spełnienie wymagań określonych w ww. przepisach stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego zawierającego adnotację o spełnieniu tych wymagań. Właśnie ta kwestia była przedmiotem zapytania podatnika we wniosku o wydanie interpretacji. Mianowicie podatnik zadał pytanie czy przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego jest warunkiem, którego niedopełnienie lub spełnienie z opóźnieniem skutkuje utratą prawa do pełnych odliczeń.
Zdaniem podatnika brak ww. badania nie stanowi warunku, którego niedokonanie lub dokonanie z opóźnieniem skutkowałoby brakiem możliwości odliczenia VAT w pełnej wysokości.
Z podatnikiem nie zgodził się Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydając interpretację z 12 lutego 2015 r. (sygn. ILPP1/443-1031/14-4/TK)
Podatnik wniósł skargę na interpretację do WSA w Poznaniu, który rozstrzygnął na korzyść podatnika i uchylił interpretację (wyrok z 26 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Po 1073/15). Organ interpretacyjny nie dał za wygraną i wniósł skargę kasacyjną od ww. wyroku do NSA, ten jednak skargę oddalił. W ustnym uzasadnieniu NSA wskazał, że należy odróżnić samo prawo do odliczenia VAT od formalnego potwierdzenia tego prawa. Zaznaczył również, że dodatkowe badanie techniczne stanowi jedynie warunek formalny, dowodowy więc służy wyłącznie potwierdzeniu prawa do odliczenia, ale samoistnie go nie kreuje. W konsekwencji zdaniem NSA jeżeli pojazd posiada określone cechy, który uprawniają do odliczenia VAT w pełnej wysokości, brak rzeczonego badania nie może skutkować pozbawieniem tego prawa.
Omawiany wyrok należy z pewności ocenić pozytywnie a stanowisko WSA jak i NSA jest w pełni słuszne. Przyjęcie stanowiska prezentowanego przez organ byłoby krokiem w kierunku zbyt daleko posuniętego formalizmu w zakresie odliczenia VAT, a przede wszystkim, co podkreśliły sądy, wykraczałoby poza dopuszczalny zakres ograniczeń wynikający z decyzji derogacyjnej.