Do obowiązkowego split payment już tylko krok
Komisja Europejska opublikowała projekt decyzji derogacyjnej upoważniającej Polskę do wprowadzenia obowiązkowego systemu split payment w okresie od 1 marca 2019 r. do 28 lutego 2022 r. Jeśli zostanie ona przyjęta na poziomie UE oraz zostanie uchwalona nowelizacja ustawy o VAT, jeden ze sztandarowych projektów uszczelnienia poboru VAT w Polsce stanie się faktem. Czy wszyscy objęci nim podatnicy zdążą się do niego przygotować i dostosować?
Ministerstwo Finansów zapowiadało wielokrotnie, że obowiązkowy split payment zastąpi odwrotne obciążenie w obrocie krajowym. Większość podatników spodziewała się więc, że zmiana ta nastąpi przez proste wskazanie, że towary i usługi wymienione dotychczas w załącznikach nr 11 i 14 do ustawy o VAT będą podlegały obowiązkowemu split payment, a nie odwrotnemu obciążeniu.
Jednakże analiza załącznika do projektu, wskazującego jakiego rodzaju dostawy towarów i usług mogą być objęte obowiązkowym split payment zawiera nie tylko te objęte dotychczas odwrotnym obciążeniem (np. stal, złom, komputery przenośne i usługi budowlane). Wskazane tam zostały również dostawy rozliczane do tej pory na zasadach ogólnych, np. benzyny silnikowe, oleje napędowe, części do silników spalinowych, pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych i motocykli.
Oczywiście o ostatecznej liście towarów i usług objętych nowymi regulacjami, jak również o ewentualnych dodatkowych warunkach ich stosowania jak np. limity kwotowe czy status podwykonawcy robót, zdecyduje brzmienie nowelizacji ustawy o VAT. Niemniej jednak rodzi się wątpliwość, czy podatnicy będą w stanie przewidzieć wpływ nowych regulacji na swoją działalność. Może on bowiem okazać się większy niż wprowadzany wymóg umieszczania adnotacji o obowiązku opłacenia faktury w split payment i konieczności założenia przez zagranicznych podatników rachunku bankowego w Polsce. Główny bowiem obszar zmian nie będzie dotyczył sposobu fakturowania i wykazywania transakcji w deklaracji, ale wpływania części płatności za nie, odpowiadających kwocie VAT, na rachunek VAT, który ogranicza możliwość wykorzystania zgromadzonych na nim środków. U niektórych podatników może to zachwiać płynnością finansową.
Ze względu na to, że według deklaracji Ministerstwa Finansów planowane jest szybkie wprowadzenie nowych przepisów w życie, wskazane byłoby przemyślenie ich wpływu na prowadzoną działalność i przepływy pieniężne, aby odpowiednio przygotować się do zmian w tym zakresie.