Długo wyczekiwana wiadomość z Ministerstwa Finansów! Zapowiedź ustawy o uproszczonej procedurze APA
Projekt Ustawy zakłada uporządkowanie dwóch procedur dotyczących eliminacji podwójnego opodatkowania, tj. (i) postępowań prowadzonych na podstawie Konwencji z dnia 23 lipca 1990 r. (ii) postępowań prowadzonych na podstawie umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
W efekcie, powyższe mechanizmy rozwiązywania sporów na tle problematyki podwójnego opodatkowania znajdą się w jednym akcie.
Dodatkowo, w planowanej Ustawie ma się pojawić nowe, trzecie narzędzie do rozwiązywania sporów w zakresie unikania podwójnego opodatkowania, które wynika z dyrektywy unijnej ws. MAP.
Wprowadzenie nowej procedury uAPA umożliwi skorzystanie przez podatników z rozwiązania przewidzianego w art. 15e ust.15, czyli zniesienie ograniczenia możliwości zaliczenia wydatków związanych z zakupem usług niematerialnych od podmiotów powiązanych do KUP. Zapowiedzi Ministerstwa Finansów sprzed roku wskazywały na:
- mniejsze wymogi dokumentacyjne podatnika związane z procedurą,
- niższą opłatę od wniosku oraz
- krótszy czas rozpatrywania.
Do tej pory podatnicy mogli korzystać jedynie ze standardowej procedury APA, która była wymagająca, ze względu na obszerne wymogi dokumentacyjne, i wysoce kosztowna, ze względu na wysokie opłaty od wniosku. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, z powodu tych ograniczeń podatnicy często rezygnowali z występowania o zawarcie APA i tym samym ominięcia limitu wynikającego z art. 15e.
Projekt Ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów do końca czerwca 2019 r. Będziemy na bieżąco relacjonować status prac legislacyjnych.