Dla kogo 9% CIT?
Podatnik CIT o statusie tzw. małego podatnika ma prawo do m.in.: wyboru kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek, jednorazowej amortyzacji w określonych sytuacjach oraz obniżonej stawki CIT, która od 2019 r. ma wynosić 9%.
Jeżeli planowane zmiany wejdą w życie, 9% stawka CIT będzie przysługiwać jedynie w odniesieniu do dochodów innych niż zyski kapitałowe.
9% CIT będą mogły stosować tylko podmioty, u których przychody netto osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 1,2 mln euro, jednocześnie posiadające status małego podatnika (który ustala się w oparciu o przychody roku poprzedniego) lub podatnicy CIT rozpoczynający działalność gospodarczą.
Tym samym, dla zastosowania 9% CIT, przez spółki które działają nie pierwszy rok, wymagane będzie spełnienie dwóch wskaźników, obydwu wynoszących równowartość w złotych 1,2 mln euro przy czym za inne okresy i wg innego kursu.
Progi przychodów dla zastosowania 9% CIT w 2019 r.
Przeliczenie drugiej kwoty 1,2 mln euro (przychodów roku, którego dotyczy podatek) dokonywane będzie według średniego kursu ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego w zaokrągleniu do 1000 zł.
Z 9% CIT stawki będą mogli skorzystać tylko ci podatnicy, który posiadają status małego podatnika na podstawie przychodów ze sprzedaży brutto z poprzedniego roku podatkowego. Taki status w 2019 r. otrzymają podatnicy, którzy w 2018 r. osiągnęli przychód ze sprzedaży nieprzekraczający kwoty 5 135 000 zł.
Począwszy od 2020 r., próg przychodów uprawniający do uzyskania statusu małego podatnika ma prawdopodobnie wzrosnąć do kwoty odpowiadającej równowartości 2 mln euro. Oznacza to, że na potrzeby ustalenia posiadania przez podmiot statusu małego podatnika w 2020 r. trzeba będzie wziąć pod uwagę wielkość przychodów ze sprzedaży brutto osiągniętych w 2019 r.
Z przedłożonych projektów nadal nie wynika jak postępować w przypadku zwrotu przychodów ze sprzedaży, do której odwołuje się definicja małego podatnika. Brak definicji przychodu ze sprzedaży powoduje w praktyce szereg wątpliwości interpretacyjnych.
Projekt nie reguluje, jak podatnik powinien postąpić w sytuacji, gdy przekroczy ustawowy próg. Brak przepisów w tym zakresie powoduje, że podstawową 19% stawką CIT może być opodatkowany cały przychód lub jedynie jego nadwyżka, przy czym naszym zdaniem, organy podatkowe będą skłaniać się do pierwszego rozwiązania.
Liczymy, że jeszcze w trakcie prac nad projektem powyższe niejasności zostaną usunięte.
