Czy od hal namiotowych będzie trzeba płacić podatek od nieruchomości od 2025 roku?
- Trochę o CIT
- 2 minuty
Trwa oczekiwanie na wejście w życie nowych definicji budynku i budowli dla celów podatku od nieruchomości, które mają obowiązywać od 2025 r., a więc już za kilka miesięcy. Jedną z grup podatników, dla których zapowiadane regulacje będą miały znaczenie, są właściciele różnego typu konstrukcji namiotowych, takich jak np. przekrycia namiotowe, powłoki pneumatyczne czy hale namiotowe.
Jak obecnie opodatkowane są hale namiotowe?
Przepisy, które obowiązują jeszcze do końca 2024 r., nie określają wprost, czy oraz jak należy opodatkować hale namiotowe podatkiem od nieruchomości. Przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, jako tymczasowe obiekty budowlane, mogą być dziś uznane dla celów podatkowych za budynki, za budowle lub za obiekty nieopodatkowane – w zależności od ich charakteru i konstrukcji.
Kontrowersje w pierwszym projekcie MF
Pierwszy projekt nowych regulacji, który ujrzał światło dzienne w czerwcu br., przewidywał, że przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne będą wprost wymienione w definicji budowli. Przy zakładanym w projekcie pierwszeństwie kwalifikacji budowli przed budynkiem oznaczałoby to, że hale namiotowe będą od przyszłego roku opodatkowane od ich wartości. Taki stan nie zawsze oznaczałby wzrost obciążeń podatkowych. Podatnicy, którzy obecnie wykazują swoje hale namiotowe jako budynki, mogliby na takiej zmianie skorzystać – pod warunkiem jednak, że wartość hali jest stosunkowo niewielka w porównaniu do jej powierzchni.
Co może się zmienić od 2025 roku?
Propozycje zmian ujętych w projekcie nowelizacji z czerwca br., dotyczących opodatkowania konstrukcji namiotowych, nie będą jednak obowiązywać. W wyniku szerokich konsultacji publicznych projekt ten został istotnie zmodyfikowany i z definicji budowli znikło odniesienie do przekryć namiotowych i powłok pneumatycznych. Może to oznaczać, że od przyszłego roku hale namiotowe – jeśli nie będą spełniały definicji budynku z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – pozostaną poza zakresem podatku od nieruchomości. W praktyce wiele będzie zależeć od zastosowanego rozwiązania technicznego, jak i podejścia lokalnego organu podatkowego.
Jeśli zastanawiasz się, jak zmiany w podatku od nieruchomości wpłyną na Twoje rozliczenia podatkowe w 2025 roku, skontaktuj się z ekspertami MDDP.
***
Zapraszamy na webinar organizowany przez MDDP i Konfederację Lewiatan pt. „Podatek od nieruchomości – zmiany od 2025 r. i najnowsze orzecznictwo”.
Podczas wydarzenia eksperci MDDP – Rafał Kran i Łukasz Szatkowski – odpowiedzą na pytania dotyczące praktycznych skutków planowanych zmian w podatku od nieruchomości od 2025 r.
Informacje organizacyjne:
- 18 września 2024 r., godz.: 10:00-11:30;
- Udział bezpłatny;
- #WIĘCEJ informacji i formularz rejestracyjny >> https://www.mddp.pl/podatek-od-nieruchomosci-zmiany-od-2025-r-i-najnowsze-orzecznictwo-webinar-mddp-i-konfederacji-lewiatan/.
Powiązane treści
Łukasz Szatkowski
Menedżer
Tel.: +48 570 898 499