Czy od budynku przeznaczonego na sprzedaż należy płacić podatek minimalny?
Podatnicy realizujący inwestycje nieruchomościowe w celu ich sprzedaży w krótkim czasie (mniejszym niż rok) mogą traktować wybudowane budynki jako towary handlowe i nie wprowadzać ich do ewidencji środków trwałych. Takie założenie wpływa istotnie na sposób zaliczenia wydatków na budowę tych nieruchomości do kosztów uzyskania przychodów. Co więcej, składnik majątkowy będący towarem handlowym nie podlega opodatkowaniu podatkiem minimalnym. Zgodnie bowiem z art. 24b ust. 1 ustawy o CIT podatnik jest obowiązany do uiszczania podatku minimalnego od budynku będącego środkiem trwałym, a nie towarem.
Pytanie jednak, co w sytuacji, gdy sprzedaż budynku z różnych przyczyn ulega przesunięciu. Czy w pewnym momencie przedsiębiorca powinien ukończony budynek zaliczyć do środków trwałych i opodatkować go podatkiem minimalnym?
Podobne wątpliwości miała Spółka (deweloper), która złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12 czerwca 2018 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.98.2018.1.MJ stwierdził, że co do zasady, podatnik nie ma obowiązku uznawać opisanego budynku za środek trwały. W sytuacji jednak, gdy faktyczny okres prowadzenia wynajmu budynku będzie dłuższy niż rok, spółka winna dokonać zmiany kwalifikacji podatkowej tego składnika majątku. W sytuacji wynajmowania budynku przez okres dłuższy niż rok od dnia oddania go do używania, powinien on zostać uznany przez Spółkę za środek trwały. Podatnik będzie wówczas zobowiązany do obliczania i uiszczania podatku minimalnego z uwzględnieniem wartości początkowej tego budynku.
Przepis art. 16e ustawy o CIT nakazuje bowiem zaliczyć do środków trwałych składnik majątku zakwalifikowany jako towar, jeżeli faktyczny okres jego używania przekroczy rok. Z przepisów nie wynika natomiast wprost, czy podatek minimalny powinien być wstecznie (z odsetkami) zapłacony za okres od początku wykorzystywania budynku, czy też począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął rok jego wykorzystywania. Z literalnego brzmienia przepisów dotyczących podatku minimalnego nie wynika obowiązek dokonywania wstecznych rozliczeń w tym zakresie. Nie można jednak wykluczyć, że w poszczególnych przypadkach organy podatkowe stanęłyby na innym stanowisku.
Podatnicy powinni zatem zwrócić szczególną uwagę na terminy upływające od oddania budynku do używania (czyli najczęściej uzyskania pozwolenia na użytkowanie). Jak widać, upływ czasu biegnący od rozpoczęcia użytkowania budynku może mieć wpływ na jego klasyfikację jako towaru lub też środka trwałego, który powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem minimalnym.
Zalecamy monitorowanie aktualnego podejścia zarówno organów podatkowych, jak i sądów administracyjnych. W przypadku skomplikowanych sytuacji zachęcamy do kontaktu z doradcą podatkowym.