Co w JPK "piszczy"?
Chyba już każdy słyszał o JPK, a w zasadzie prawie wszyscy podatnicy złożenie pierwszych JPK_VAT mają już za sobą – oczywiście czynni podatnicy VAT, którzy tego nie zrobili powinni to zrobić jak najszybciej. O ile sam proces przesłania JPK sprowadza się do jednego kliknięcia to już przygotowanie właściwego pliku mogło dostarczyć trochę problemów. Jedni poradzili sobie dzięki skomplikowanym i złożonym systemom podatkowo-księgowym przy współpracy ze specjalistami IT, inni skorzystali z prostszych rozwiązań oferowanych przez systemy księgowe i dedykowane aplikacje, a jeszcze inni przerobili rejestry prowadzone w Excelu zgodnie z wzorem na plik CSV i wygenerowali JPK korzystając z aplikacji „Klient JPK” udostępnionej przez Ministerstwo Finansów.
Można powiedzieć, że podatnicy wywiązali się ze swojego obowiązku wzorowo – ze wstępnych szacunków wynika, że aż 93-95% podatników złożyło JPK_VAT w terminie. Oznacza to również, że do Ministerstwa wpłynęło ponad półtora miliona JPKów.
W tym punkcie dość oczywiste wydaje się pytanie – po co Ministerstwu dostęp do tak wielu szczegółowych danych? Oczywiście naczelnym hasłem jest uszczelnianie systemu VAT. Jednak wysyłka JPK_VAT ma również przynieść korzyści samym podatnikom – zmniejszyć liczbę fizycznych kontroli oraz zapewnić warunki do uczciwej konkurencji.
Przejdźmy jednak do szczegółów – co MF może wyczytać z przesyłanych przez podatników JPKów.
Po pierwsze – z jakimi kontrahentami w danym okresie podatnik współpracował i na jakie wartości dokonywał sprzedaży towarów i usług. JPK_VAT odpowiada rejestrowi VAT, więc po właściwej analizie można zidentyfikować kontrahentów, z którymi podatnik dokonywał poszczególnych typów transakcji oraz na jakie wartości one opiewały. Ponadto można sprawdzić czy faktura została wystawiona w terminie i obowiązek podatkowy został wykazany prawidłowo.
Po drugie – czy podatnik wykazał odpowiednie kwoty VAT należnego i naliczonego. W związku z tym, że równocześnie JPK_VAT przesyłają wszyscy podatnicy, MF może krzyżowo sprawdzać, czy każdy VAT naliczony wykazany przez podatnika odpowiada VAT należnemu wykazanemu przez innego podatnika (w tym samym lub we wcześniejszym okresie). Oczywiście nie każdy VAT należny powinien zostać odliczony, a więc w drugą stronę weryfikacja nie powinna następować.
Po trzecie – jest możliwość weryfikacji czy VAT odliczony został na transakcjach z podatnikami VAT czynnymi. Dość często zdarza się, że urzędy skarbowe wysyłają powiadomienia wskazujące, że dostawca nie był czynnym podatnikiem VAT na moment wystawienia przez niego faktury, z „prośbą” o weryfikację transakcji i ewentualną korektę.
To tylko przykłady, jednak możliwości analizy danych zawartych w JPK przez organy skarbowe są bardzo szerokie. W przyszłości możliwe, że również sami podatnicy zaczną te dane wykorzystywać do weryfikacji prawidłowości rozliczeń VAT, a nawet dla celów biznesowych.
Kończąc przypominam, że termin na złożenie JPK za luty upływa 26 marca.