Co tak naprawdę zmieni się w przepisach o PGK
Ministerstwo Finansów ogłosiło projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Proponowane zmiany dotyczą m.in. podatkowych grup kapitałowych (PGK). Przepisy regulujące tworzenie i funkcjonowanie PGK są zawiłe, a praktyka w dużym stopniu bazuje na interpretacjach. Prawdopodobnie z tego powodu, po ogłoszeniu projektu, w przestrzeni publicystycznej zaczęły funkcjonować różnego rodzaju komentarze. Poniżej przedstawiamy naszą ocenę, różniącą się w niektórych aspektach, od tego, co można przeczytać gdzie indziej.
- Zniesienie warunku rentowności 2%
- Zmiany zasad rozliczania strat podatkowych spółek wchodzących w skład PGK
- możliwość rozliczenia przez PGK straty poniesionej przez spółkę przed utworzeniem PGK (co jest zmianą korzystną, choć sam przepis wymaga redakcyjnej korekty) po spełnieniu warunków (w uproszczeniu – jeśli spółka działając jako samodzielny podatnik mogłaby ją rozliczyć):
- strata nie została jeszcze rozliczona i podlegałaby odliczeniu od dochodu tej spółki, gdyby spółka nie weszła w skład PGK;
- strata została poniesiona nie wcześniej niż w piątym roku podatkowym funkcjonowania spółki, poprzedzającym rok podatkowy PGK, za który dokonuje się tego obniżenia;
- spółka osiągnęła w roku podatkowym, za który dokonuje się tego obniżenia, dochód z tego źródła przychodów;
- kwota obniżenia nie może przekroczyć 50% wysokości straty oraz kwoty dochodu ze źródła przychodów osiągniętego przez spółkę zależną w roku podatkowym, za który dokonuje się tego obniżenia;
- postanowienie, że spółka która poniosła stratę przed wejściem do PGK, może ją rozliczyć również w przypadku utraty przez PGK statusu podatnika w terminie pięciu lat podatkowych od roku, za który strata jest poniesiona, wliczając w to również lata podatkowe PGK, a strata nie została rozliczona przez PGK. A więc wprowadzono zasadę, zgodnie z którą do pięcioletniego terminu na rozliczenie straty wlicza się również lata, w których spółka rozlicza się w ramach PGK.
- Taka regulacja może budzić wątpliwości, co w przypadku niewykorzystanej straty spółki poniesionej przed wejściem w skład PGK, jeśli PGK nie utraciła statusu podatnika, tylko po prostu zakończyła funkcjonowanie. Zgodnie z wydawanymi jeszcze do połowy 2020 r. interpretacjami, pięcioletni okres na rozliczenie takich strat ulegał zawieszeniu na czas trwania PGK – co wydaje się logiczne biorąc pod uwagę, że stratę może rozliczyć podatnik w swoich „własnych” latach podatkowych, a w czasie funkcjonowania PGK nie biegną lata podatkowe spółki – podatnika.
- Mając na uwadze wprowadzenie możliwości rozliczenia straty spółki na poziomie PGK, wydaje się, że intencją ustawodawcy było wyłączenie możliwości zawieszenia terminu na rozliczenie straty na czas funkcjonowania PGK.
- Oznacza to, że nawet w przypadku, gdy spółka, która wykazała stratę w okresie przed powstaniem PGK będzie w danym roku dochodowa i miałaby jednostkowo możliwość jej rozliczenia, zostanie tego prawa trwale pozbawiona jeśli PGK nie wykaże odpowiedniego dochodu lub poniesie stratę (co w świetle zniesienia wymogu rentowności jest dopuszczalne).
- Projekt nie przewiduje również przepisów przejściowych, co może być szczególnie istotne dla podatników, którzy uzyskali indywidualne interpretacje w zakresie rozliczania strat spółek i kierując się tymi interpretacjami podjęli biznesową decyzję o utworzeniu PGK.
- Nowe zasady dotyczące restrukturyzacji z udziałem spółek wchodzących w skład PGK – wskazano wprost jakie podziały i połączenia są dopuszczalne w kontekście zakazu zmniejszania lub zwiększania składu PGK po jej utworzeniu;
- przejęcia w drodze łączenia spółki zależnej tworzącej PGK przez inną spółkę z tej PGK (co już w obecnym stanie prawnym jest możliwe) lub przez zawiązanie przez spółki tworzące PGK nowej spółki z tej grupy, chyba że prowadzi to do zmniejszenia liczby spółek tworzących PGK poniżej dwóch;
- podziału spółki zależnej tworzącej PGK przez zawiązanie nowej spółki lub nowych spółek zależnych, które staną się członkiem tej PGK.
- przepis nie odnosi się do sytuacji, w których w wyniku podziału lub połączenia skład PGK się nie zmienia, czyli np. do sytuacji, gdy spółka z PGK przejmuje spółkę spoza PGK lub kiedy spółka z PGK podlega podziałowi przez wydzielenie do spółki, która nie wchodzi w skład PGK lub gdy spółka z PGK jest spółką przejmującą w takim podziale. Takie zdarzenia pozostają poza zakresem regulacji art. 1a ust.6 i zgodnie z praktyką interpretacyjną są dopuszczalne. O szczegółach pisze Danuta Iwan tutaj.
- zasadę, że spółki mogą się dzielić i łączyć przez zawiązanie nowej spółki trzeba czytać łącznie z wymogiem, aby spółka dominująca posiadała co najmniej 75% udziałów w kapitale każdej ze spółek zależnych (projekt tego wymogu nie znosi); oznacza to więc, że nowo zawiązane spółki powstałe w wyniku takiego podziału lub połączenia muszą być bezpośrednio zależne w min. 75% od spółki dominującej. Zabrakło więc niestety – wbrew niektórym głosom z internetowej przestrzeni publicystycznej – możliwości tworzenia „dwupiętrowych” PGK, tzn. z udziałem spółek pośrednio zależnych od spółki dominującej (tzn. takich, dla których spółka dominująca byłaby spółką – babką). Taka zmiana byłaby bardzo pożądana, ale w mojej ocenie nie wynika ona ani z projektowanej nowelizacji art. 1a ust. 6, ani z uchylenia art. 1a ust. 2 pkt 1 lit c, jeżeli lit. b (czyli wymóg bezpośredniego udziału spółki dominującej w kapitale spółki zależnej na poziomie 75%) pozostaje w mocy.
- Pozostałe zmiany
- Zniesienie wymogu zawarcia umowy o utworzeniu PGK w formie aktu notarialnego – wystarczająca będzie zwykła forma pisemna;
- Obniżenie wymaganego minimalnego przeciętnego kapitału zakładowego z 500 tys. do 250 tys. PLN;
- Zmianę zasad zgłaszania przedłużenia okresu funkcjonowania PGK – dotychczas konieczne było zawarcie nowej umowy w formie aktu notarialnego, jej zgłoszenie i zarejestrowanie przez naczelnika urzędu skarbowego – projekt przewiduje konieczność zgłoszenia nowej umowy lub jej zmiany w terminie 14 dni od jej zawarcia i zarejestrowania jej przez naczelnika urzędu skarbowego. Jest więc to zmiana formalna (nie przewiduje – a szkoda – w istocie innych dodatkowych możliwości zmian umowy o PGK niż dotyczącą jej przedłużenia, w szczególności nie po okresie, na który została zawarta ). Inne zmiany umowy powinny być zgłaszane na dotychczasowych zasadach (tj. w terminie 30 dni zgodnie z art. 1a ust. 8 ustawy).