Co można kapitalizować do wartości początkowych środków trwałych?
Kapitalizowanie wydatków do wartości początkowych środków trwałych często odbywa się w sposób intuicyjny. Warto jednak pamiętać, że przepisy podatkowe regulują te kwestie. Błędy w tym zakresie mogą skutkować powstaniem zaległości, jak i nadpłat w podatku dochodowym – z uwagi na niepoprawną podstawę do odpisów amortyzacyjnych.
Generalnie wydatki będące kosztem podatkowym można podzielić na tzw. CAPEX – kapitalizowane do wartości początkowych środków trwałych oraz na tzw. OPEX – koszty okresu bieżącego, operacyjne (z podatkowego punktu widzenia mogą mieć charakter bezpośredni lub pośredni). Spółkom nie osiągającym w bieżącym okresie dochodów podatkowych, na ogół zależy na CAPEX. Szczególnie w spółkach celowych, których zadaniem jest realizacja dużej inwestycji, np. nieruchomościowej, pojawia się ryzyko przyjęcia uproszczenia polegającego na zaliczaniu zasadniczo wszystkich kosztów do CAPEX.
Inwestycje nieruchomościowe wiążą się zarówno z wytwarzaniem środków trwałych (np. budowa budynku), jak i nabyciem środków trwałych (np. zakup central wentylacyjnych). Dla celów ustalania wartości początkowych odpowiadają im kategorie kosztów wytworzenia (art. 16g ust. ustawy CIT) oraz cen nabycia (art. 16g ust. 3 ustawy CIT). Obie kategorie mają w istocie otwarty charakter. Nie oznacza to jednak swobody podatników przy kapitalizowaniu wydatków do wartości początkowych.
NSA w wyroku z 13 grudnia 2017 r., sygn. II FSK 2939/15, stanął po stronie fiskusa uznając, że następujące wydatki nie mogą być kapitalizowane do wartości początkowej środka trwałego:
- doradztwo dotyczące finansowania projektu;
- doradztwo w zakresie przeprowadzenia analizy prawno-formalnej projektu (due dilligence);
- usługi tłumaczy;
- opłaty bankowe, m.in. za udzielenie gwarancji.