By transakcje nie były flopami, czyli o podatkowych aspektach flipów
Polskie przedsiębiorstwa z branży technologicznej coraz częściej poszukują inwestorów poza granicami państwa. Ci jednak nie zawsze chcą inwestować w nie bezpośrednio. Coraz bardziej popularne staje się bowiem inwestowanie w podmioty, które funkcjonują w tym samym systemie prawnym, ponieważ to minimalizuje obowiązki prawne i podatkowe po ich stronie.
Konrad Medoliński i Aleksandra Szymańska, eksperci MDDP, tłumaczą, że dla start-upów interesującym rynkiem są Stany Zjednoczone:
„Popularnym procesem jest tzw. Delaware flip, polegający na zmianie struktury właścicielskiej (polskiej) spółki w taki sposób, by jej bezpośrednim udziałowcem stała się spółka zarejestrowana w tym stanie. Przewiduje on elastyczne i korzystne przepisy korporacyjne dla spółek, co ułatwia prowadzenie działalności i bieżące zarządzanie”.
Jednak flip do USA ma również swoje wady, bowiem decydując się na niego, trzeba liczyć się z federalnym podatkiem od dochodów globalnych. To obciążenie sprawia, że coraz popularniejsze stają się flipy z udziałem innych jurysdykcji, w tym położonych na terytorium Unii Europejskiej. Ich główne założenie się jednak nie zmienia, czyli powstanie spółki zagranicznej i przeniesienie do niej określonych aktywów.
Na łamach Rzeczpospolitej nasi eksperci piszą również o aspektach podatkowych innych rozwiązań związanych z transgranicznym przekształceniem lub relokacją działalności spółki do innej jurysdykcji.
W tym kontekście Bartosz Głowacki, partner, doradca podatkowy w MDDP podkreśla, że:
„Przeniesienie innowacyjnego biznesu za granicę to niewątpliwie duże przedsięwzięcie, które powinno zostać poprzedzone kompleksową analizą możliwych rozwiązań, w tym w szczególności czy wybrany model będzie efektywną drogą do osiągnięcia obranego celu.
Proces wymaga przede wszystkim skoordynowanych działań oraz ścisłej współpracy polskich i zagranicznych prawników specjalizujących się w międzynarodowym prawie korporacyjnym, a także doradców podatkowych mających doświadczenie w reorganizacjach wykraczających poza granice kraju”.
***
#WIĘCEJ w dzienniku Rzeczpospolita >> https://pro.rp.pl/biznes/art41394211-by-transakcje-nie-byly-flopami-czyli-o-podatkowych-aspektach-flipow.