Brexit a akcyza – regulacje przejściowe
Z końcem okresu przejściowego tj. od 1 stycznia 2021 r., przemieszczenie wyrobów akcyzowych z UK na terytorium UE będzie traktowane jako import wyrobów akcyzowych, a wywóz wyrobów akcyzowych z terytorium UE do UK jako ich eksport.
Niemniej jednak stosowanie dotychczasowych przepisów w zakresie przemieszczania wyrobów akcyzowych z/do UK w okresie przejściowym będzie możliwe również w ograniczonym zakresie także w okresie od 1 stycznia 2021 r. a 31 maja 2021 r.
Powyższe znajduje potwierdzenie na gruncie Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (2019/C384 I/01) tzw. Umowy wyjścia w jej art. 52, art. 53 oraz z postanowień zawartych w Załączniku IV do Umowy wyjścia.
Jak wskazuje Umowa wyjścia w art. 52, do przemieszczeń wyrobów akcyzowych rozpoczętych, a nie zakończonych przed końcem okresu przejściowego tj. przed 1 stycznia 2020 r., zastosowanie będą miały dotychczas obowiązuje regulacje w zakresie podatku akcyzowego (Dyrektywa Rady 2008/118/WE), zgodnie z którymi przemieszczenie takie będzie traktowane jako nabycie wewnątrzwspólnotowe bądź dostawa wewnątrzwspólnotowa np. na podstawie dokumentu przewozowego lub innego dokumentu, na którym umieszczona jest data rozpoczęcia przemieszczania towarów z przed zakończenia okresu przejściowego.
Zgodnie z postawieniami przywołanego przepisu dotychczasowe regulację będą mogły być stosowane zarówno do przemieszczania wyrobów akcyzowych w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy oraz do przemieszczania wyrobów akcyzowych po ich dopuszczeniu do konsumpcji z terytorium UK do UE, bądź w odwrotnym kierunku.
Art. 53 Umowy wyjścia dodaje, że UK będzie miała m.in. dostęp do sieci, systemów informatycznych oraz baz danych (w tym do Systemu EMCS), umożliwiający jej wypełniania obowiązków m.in. w zakresie przemieszczanych wyrobów akcyzowych z/do UK rozpoczętych, a nie zakończonych przed końcem okresu przejściowego tj. przed 1 stycznia 2020 r.
W celu skorzystania z przedstawionych korzyści, istotne będzie zakończenie przemieszczenia wyrobów akcyzowych przed 31 maja 2021 r. Do tego czasu tylko możliwy będzie dostęp do systemu EMCS w celu wyjaśniania kwestii dotyczących przemieszczeń wyrobów akcyzowych rozpoczętych i niezakończonych w okresie przejściowym tj. do 31 grudnia 2020 r. W tym okresie System EMCS umożliwi wysyłanie do/z UK raportów odbioru/wywozu oraz wiadomości dotyczących niezakończonych przemieszczeń. Kwestia ta znajduje potwierdzenie w Załączniku IV (Część II) do Umowy wyjścia.
W praktyce zatem, jak wynika zatem z poszczególnych regulacji zwartych w Umowie wyjścia, będzie istniała możliwość swobodnego przemieszczania wyrobów akcyzowych do/z UK na styku lat 2019/2020.
Niemniej jednak, z uwagi na ewentualne problemy techniczne, zalecane jest zamknięcie w Systemie EMCS procedury przemieszczania wyrobów akcyzowych w jak najszybszym możliwym terminie – najlepiej przed 1 stycznia 2021 r.
Jeżeli jednak nie uda się dokonać zamknięcia we wskazanym terminie należy mieć na uwadze, że istnieje możliwość późniejszego zamknięcia tj. do 31 maja 2021 r. niewątpliwie jednak należy kwestię zweryfikować możliwości technicznie po stronie odbiorcy. Przede wszystkim w przypadku braku zamknięcia przemieszczeń w systemie EMCS do 1 stycznia 2021 r., należy skonsultować z kontrahentami z UK możliwość korzystania z EMCS, gdyż mogą wystąpić przypadki, iż w związku z utratą pozwoleń unijnych oraz wdrożenia rozwiązań brytyjskich, kontrahenci utracili również możliwości wprowadzania zmian w systemie EMCS.
W jaki sposób należy się przygotować na przemieszczenie wyrobów akcyzowych do UK w okresie obejmującym 1 stycznia 2021? W pierwszej kolejności należy:
- ustalić, czy istnieje możliwość odbioru towaru i zamknięcia przemieszczenia w EMCS przed 1 stycznia 2021 r. (zgodnie z rekomendacjami Komisji);
- jeżeli takiej możliwości nie ma, należy potwierdzić z odbiorcą, czy będzie on dysponował techniczną możliwością zamknięcia przemieszczenia w EMCS po 1 stycznia 2021 r.