APA-C, czyli sprawozdanie z realizacji porozumienia APA
- Trochę o Powiązaniach
- 2 minuty
APA (advance pricing arrangement) jest porozumieniem dotyczącym ceny transferowej stosowanej w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, zawieranym pomiędzy podatnikiem a Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. APA ma formę decyzji administracyjnej i stanowi potwierdzenie przez organ podatkowy rynkowego charakteru rozliczeń pomiędzy podatnikiem a podmiotami powiązanymi, związanych z realizacją transakcji objętej porozumieniem.
W związku z rosnącą skalą zawieranych porozumień APA, co znajduje swoje odzwierciedlenie w rekordowej liczbie wydanych w trakcie 2023 r. przez KAS decyzji (o czym szczegółowo pisaliśmy niedawno na naszym blogu – https://www.mddp.pl/najnowsze-dane-statystyczne-dotyczace-procedury-apa/), coraz więcej podatników korzysta z przywilejów związanych z uzyskaniem porozumienia. Należą do nich m.in. zwolnienie z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych (w zakresie transakcji objętych APA). Główną zachętę dla zawierania porozumień APA stanowiło zwolnienie podatników w zakresie transakcji obejmowanych porozumieniem z art. 15e Ustawy o CIT, który dotyczył limitu zaliczania do KUP kosztów usług, opłat i należności na rzecz podmiotów powiązanych. Należy jednak przypomnieć, że art. 15e obowiązywał wyłącznie w latach 2018-2021 i został uchylony.
Terminy APA-C
Jednym z obowiązków podatnika po zawarciu porozumienia jest składanie do KAS sprawozdania o realizacji APA za każdy kolejny rok jego trwania. Sprawozdanie składane jest w postaci elektronicznego formularza APA-C (lub APA-P w przypadku osób fizycznych) poprzez bramkę systemu e-Deklaracje na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
W odniesieniu do sprawozdań za lata zakończone i objęte porozumieniem, podatnik ma 3 miesiące od dnia doręczenia decyzji na złożenie sprawozdań. Natomiast terminem na złożenie corocznego sprawozdania APA-C jest termin właściwy dla złożenia rocznego zeznania podatkowego. Oznacza to, że termin na złożenie APA-C za 2023 r. dla podatników, których rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, upływa 2 kwietnia 2024 r.
Niejednoznaczność formularza APA-C
Ciekawostką dotyczącą formularza APA-C jest fakt, że dla każdego podatnika zakres wymaganych informacji może być zupełnie inny. Poza standardowymi informacjami dotyczącymi danych identyfikacyjnych podatnika i jego kontrahentów w transakcji objętej porozumieniem, wartości transakcji identyfikowanych dla okresu objętego sprawozdaniem oraz metody weryfikacji ceny transferowej, formularz zawiera sekcję F obejmującą tzw. indywidualne informacje. Dopasowane są one do charakteru transakcji i często dotyczą kluczowych parametrów/warunków transakcji będącej przedmiotem porozumienia pomiędzy podatnikiem a KAS.
Zakres wymaganych informacji indywidualnych, określany jest przez KAS osobno dla każdego porozumienia, zostaje szczegółowo wskazany w treści decyzji APA przekazywanej podatnikowi. Zdarza się, że przygotowanie wyczerpujących odpowiedzi na pytania KAS może być czasochłonne i sprawić podatnikowi problemy, dlatego warto przystąpić do wypełniania sprawozdania APA-C z odpowiednim wyprzedzeniem.
Warto pamiętać, że formularz APA-C ma na celu potwierdzenie, że podatnik dotrzymuje warunków zawartego z KAS porozumienia. Brak potwierdzenia zgodności warunków może skutkować nawet uchyleniem wydanej decyzji, dlatego tak ważne jest nie tylko terminowe złożenie sprawozdania, ale również poprawność wypełnienia formularza.
***
Jeśli potrzebujesz wsparcia w procedurze APA lub w wypełnianiu obowiązków wynikających z zawartego właśnie porozumienia, skontaktuj się z nami już dzisiaj!
Piotr Goldman
Starszy Konsultant w Zespole Cen Transferowych
Tel.: +48 503 973 422