Polska wreszcie w grupie państw ze zwolnieniami dla dochodów z praw własności intelektualnej
Od wielu lat, poszczególne kraje UE zachęcały podatników do podejmowania inwestycji ulgami podatkowymi dla spółek zajmujących się szeroko rozumianymi prawami własności intelektualnej. Tzw. reżimy „IP Box” przewidywały zwolnienie albo preferencyjne zasady opodatkowania dochodów takich spółek.
Cypr na przykład, przewidywał zryczałtowane odliczenie kosztów w wysokości 80% kwalifikowanych przychodów z praw własności intelektualnej, co dawało efektywną stawkę opodatkowania na poziomie 2,5%. Holandia przewidywała obniżoną stawkę 5% dla wybranych przychodów, podobnie Luksemburg (stawka efektywna była odrobinę wyższa niż w Holandii). Ulg można było poszukiwać także w Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Irlandii.
Z biegiem lat zasady opodatkowania spółek IP ewoluowały, w kierunku zmierzającym raczej do zaostrzenia warunków skorzystania z preferencji, także pod wpływem nagłośnionych przez media struktur międzynarodowych wykorzystywanych przez globalne korporacje właśnie do erozji podstawy opodatkowania.
Z czasem, część jurysdykcji wykluczyła możliwość objęcia reżimem IP Box np. przychodów z licencji na używanie znaków towarowych, wprowadzono ograniczenia w przypadku nabywania praw własności intelektualnej od podmiotów powiązanych. Istotne znaczenie dla całego zagadnienia miały prace w ramach Akcji 5 BEPS.
W 15 roku funkcjonowania w UE, Polska miejmy nadzieję, dołączy do jurysdykcji oferujących preferencje podatkowe dla spółek zajmujących się prawami własności intelektualnej.
Zgodnie z ostatnim, „dużym” projektem nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, podatnicy będą mogli opodatkować dochody z kwalifikowanych praw 5% stawką podatku dochodowego. W praktyce powstanie kolejne, odrębnie rozliczane źródło przychodów.
Warunki preferencji są następujące:
- podatnik w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (stosownie zdefiniowanej) musi
- wytworzyć,
- nabyć lub
- ulepszyć
- wskazane prawo własności intelektualnej, w tym m.in. prawo do wynalazku, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, dodatkowe prawo ochronne na produkt leczniczy, prawo do programu komputerowego.
- z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
- z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa;
- własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym sądowym albo arbitrażu.