Nowe przepisy w zakresie cen transferowych finalnie opublikowane
14 listopada 2018 r. Prezydent podpisał ustawę zmieniającą przepisy w zakresie cen transferowych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Nowelizacja Ustaw PIT i CIT została już także opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Zgodnie z uzasadnieniem doustawy, celem wprowadzonych zmian jest uproszczenie przepisów oraz dostosowanie ich do zmieniającego się otoczenia prawnego i gospodarczego oraz uwzględnienie dorobku OECD w zakresie cen transferowych.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany.
Rodzaje powiązań – szersza definicja
Nowe przepisy rozszerzają katalog powiązań kapitałowych oraz osobowych. Powiązania kapitałowe będą mogły wynikać nie tylko z udziału kapitałowego, ale także np. z udziału w prawach głosu w organach drugiej spółki oraz z udziału w prawach związanych z uczestnictwem w zyskach czy w majątku (powiązania poprzez jednostki, certyfikaty).
Natomiast w zakresie powiązań osobowych, kluczowym czynnikiem warunkującym powstanie powiązań będzie wywieranie znaczącego wpływu na decyzje gospodarcze podejmowane przez spółkę, nawet pomimo braku formalnego umocowania w organach stanowiących lub kontrolnych.
Nowe progi dokumentacyjne
Zmienione zostały także progi, warunkujące powstanie obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Nowe progi to:
- 10 mln zł w przypadku transakcji towarowych i finansowych oraz
- 2 mln zł w przypadku transakcji usługowych i innych transakcji.