Plany MF w zakresie cen transferowych w pigułce
Obowiązki podatkowe za 2018 r., nowe rozporządzenia wprowadzające zmiany w CIT i PIT oraz wiążące objaśnienia dla podatników były najważniejszymi tematami podejmowanymi podczas konferencji „Spory i kontrole”, organizowanej 14-15 listopada przez Centrum Cen Transferowych, na której nie mogło też i nas zabraknąć. Wśród prelegentów i gości konferencji byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finansów (MF) oraz Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). O czym dyskutowano?
Obowiązki w 2018 roku
Podatnicy otrzymali możliwość wyboru reżimu podatkowego, według którego określą obowiązki dokumentacyjne z zakresu cen transferowych w 2018. Za ten rok można przygotować dokumentację według zasad obecnie obowiązujących lub według zasad, które będę obowiązkowe dla wszystkich od 2019 roku. Przedstawiciele MF podkreślili, że w przypadku wyboru danego reżimu obowiązuje on w całości, tj. zarówno w zakresie definicji podmiotów powiązanych czy transakcji, jak i zakresu obowiązków. Warto podkreślić, że w przypadku wyboru danego reżimu dotyczy on wszystkich rozliczeń z podmiotami powiązanymi w danym roku. Przedstawiciele MF i KAS wyjaśnili również, że podatnik nie musi składać żadnego dodatkowego oświadczenia czy informacji dotyczącej podjętej decyzji, według którego reżimu podatkowego chce określić swoje obowiązki w 2018 roku. W przypadku PGK zmiany reżimu dokonuje cała grupa.
Warto również pamiętać, że za 2018 rok nie będzie można składać TP-R (bez względu na wybór reżimu podatnicy składają CIT-TP), natomiast oświadczenie składa się w formie odpowiedniej dla wybranej wersji przepisów. Ze względu na konstrukcję przepisów, w 2018 roku nie można skorzystać z tzw. safe-harbours.
Safe harbours
Przedstawiciele Ministerstwa nie chcieli zdradzić szczegółów dotyczących safe-harbours odnośnie oprocentowania pożyczek. Dowiedzieliśmy się, że obwieszczenie zostanie wydane do końca roku i będzie zawierało również szczegóły dotyczące opisu metodologii i przyjętych założeń. MF nie wskazało, czy będzie to punkt, czy przedział marż.
Kiedy nowe rozporządzenia?
Przedstawiciele MF zapowiedzieli, że od razu po podpisaniu przez Prezydenta nowelizacji ustawy o CIT w zakresie cen transferowych, zostaną przekazane do konsultacji publicznych rozporządzenia do ustawy o CIT i PIT. Ustawa została już podpisana przez Prezydenta i zgodnie z zapowiedziami, ukazały się też projekty rozporządzeń przekazane do konsultacji.
Frontem do podatnika
Ministerstwo wskazało, że planuje wprowadzić nowe narzędzie, tj. wiążące dla podatników objaśnienia. Wytyczne te mają dotyczyć najważniejszych aspektów wdrażanych przepisów takich jak korekty cen transferowych czy określanie jednorodności transakcji. Objaśnienia zostały również przekazane do konsultacji publicznych. Konsultacje zostały już ogłoszone, termin zgłaszania uwag to 15 stycznia.
Dowiedzieliśmy się także, że trwają prace nad zapowiadanym już od dłuższego czasu monitoringiem horyzontalnym. W pierwszej kolejności zostanie uruchomiony program pilotażowy, którym objętych zostanie kilku/ kilkunastu podatników. Na podstawie pierwszych wniosków program będzie dopiero rozszerzany dla wszystkich zainteresowanych.
Uproszczona procedura APA
Wielu podatników czeka na informację o uproszczonej procedurze APA . Mimo zapowiedzi resortu, nadal nieznany jest przebieg procesu, koszt czy forma składania wniosku. Podatnicy, którzy złożyli lub planują złożenie wniosku w standardowej procedurze APA czekają na informację o możliwości i warunkach przekształcenia takiej procedury w uproszczoną. W tym zakresie ,niestety Ministerstwo nie przekazało konkretnej informacji. MF potwierdziło jedynie, że prace nad wdrożeniem procedury uproszczonej trwają i na pewno będzie możliwość przekształcenia złożonych wniosków (o ile zakres transakcji będzie się kwalifikował) ze standardowej procedury w uproszczoną. Niestety, nie wskazano żadnych szczegółowych informacji.
Przedstawiciele MF nie chcieli zdradzić zbyt wielu szczegółów planowanych zmian. Pozostaje nam śledzić aktualności zamieszczane przez MF na stronie i w mediach społecznościowych (LinkedIn/Twitter).