Rok 2018 – rok trudnych wyborów w zakresie cen transferowych
Podatnicy myśleli, że po ciężkim 2017 r. będą mogli odetchnąć i zająć się jedynie aktualizacją przygotowanych dokumentacji cen transferowych. Nic bardziej mylnego!
Od 1 stycznia 2019 r. zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy w zakresie cen transferowych, zmieniające podejście w zakresie dokumentowania oraz weryfikacji transakcji z podmiotami powiązanymi.
Rok 2018 r. będzie dla podatników rokiem wyboru. Zgodnie z przepisami przejściowymi znowelizowanej ustawy, podatnicy będą mieli możliwość zastosowania w 2018 roku znowelizowanych przepisów lub pozostać w starym reżimie. Wybór należy do nich.
Zgodnie z uzasadnieniem do Ustawy, regulacja została wprowadzona, aby umożliwić podatnikom przygotowanie dokumentacji cen transferowych za 2018 r. na podstawie zmienionych przepisów, co może spowodować ograniczenie obowiązków w zakresie dokumentacji cen transferowych dla części podatników już za 2018 r.
W jaki sposób podjąć decyzję?
Aby dokonać właściwego wyboru należy przeanalizować obowiązki w zakresie cen transferowych według przepisów obowiązujących obecnie i po nowelizacji Ustawy. Aby ustalić która opcja jest bardziej korzystna z punktu widzenia podatnika, analiza powinna zostać przeprowadzona w oparciu o wiele czynników.
Pod uwagę należy wziąć nie tylko zmiany w zakresie progów transakcyjnych, ale również zmiany w zakresie definicji podmiotów powiązanych, zmiany w formie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji czy wprowadzenie wyłączeń z obowiązków dokumentacyjnych.
Wielu podatników będzie musiało zmierzyć się z pytaniem, czy wybierając nowy reżim, będą oni obowiązani do złożenia informacji o cenach transferowych, zastępującej sprawozdanie CIT-TP. Informacja o cenach transferowych będzie wymagała od podatników wskazania szczegółowych informacji związanych ze wskaźnikami finansowymi czy przeprowadzonymi analizami porównawczymi (obowiązki w zakresie formularza opiszemy szczegółowo w kolejnych wpisach). Przepisy przejściowe nie odnoszą się do informacji o cenach transferowych a jedynie do obowiązków dokumentacyjnych, w związku z czym należałoby zakładać, że nowy formularz będzie składany w odniesieniu do transakcji realizowanych w 2019 r.
Mając na uwadze powyższe, rekomendujemy, już teraz dokonać analizy realizowanych transakcji z podmiotami powiązanymi w kontekście przepisów obowiązujących obecnie i nowelizacji Ustawy, tak aby podjąć właściwą decyzję.