Odsetki zwiększające wartość inwestycji a limit kosztów finansowania dłużnego
Przepisy modyfikujące dotychczasowe zasady dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji weszły w życie od 1 stycznia 2018 r., ale do pożyczek udzielonych przed ich wejściem w życie będą mieć zastosowanie od 1 stycznia 2019 r.
Przepisy zostały wprowadzone w ramach częściowej implementacji dyrektywy ATAD w celu ograniczenia przenoszenia zysków w drodze nadmiernych płatności odsetkowych.
Obecnie nadwyżka kosztów finansowania dłużnego jest kosztem podatkowym tylko do wysokości 30% podatkowej EBITDA. Ograniczenie nie ma zastosowania do nadwyżki kosztów finansowania dłużnego w części nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3 mln zł (czyli tzw. limitu bezpiecznej przystani).
Nowy limit stosuje się do kosztów finansowania dłużnego bez względu na strukturę zadłużenia. Poprzednie normy prawne odnosiły się do poziomu dopuszczalnej relacji kapitału i zadłużenia oraz miały zastosowanie wyłącznie do finansowania udzielanego przez podmioty kwalifikowane będące podmiotami powiązanymi.
Za koszty finansowania dłużnego należy rozumieć wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów, w tym od podmiotów niepowiązanych, środków finansowych i z korzystaniem z tych środków, w szczególności odsetki, w tym skapitalizowane lub ujęte w wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, opłaty, prowizje, premie, część odsetkową raty leasingowej, kary i opłaty za opóźnienie w zapłacie zobowiązań oraz koszty zabezpieczenia zobowiązań, w tym koszty pochodnych instrumentów finansowych, niezależnie na rzecz kogo zostały one poniesione.
Podatnicy ponoszący koszty finansowania powinni każdorazowo zweryfikować, czy dany wydatek będzie mógł w całości zostać przez nich zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Odsetki od pożyczek / kredytów zwiększające koszty inwestycji w okresie ich realizacji są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Odsetki stają się kosztem poprzez odpisy amortyzacyjne od przekazanych do używania środków trwałych. Odpisy amortyzacyjne stanowią natomiast element kalkulacji limitu dot. kosztów finansowania dłużnego (por. interpretacja z 6 czerwca 2018 r., 0111-KDIB1-1.4010.85.2018.1.BK).
W związku z tym, że koszty finansowania obciążające nakłady inwestycyjne w okresie realizacji inwestycji nie są elementem kalkulacji limitu, moment ich zapłaty mógłby pozostać neutralny podatkowo. Warto obserwować kształtowanie się linii interpretacyjnej w tym zakresie.