Zmiany w kontroli krzyżowej prowadzonej przez urzędy celno-skarbowe wydłużą terminy zwrotu VAT?
W opublikowanej niedawno propozycji zmian ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej Ministerstwo Finansów postanowiło rozszerzyć katalog podmiotów, u których będzie możliwe przeprowadzenie tzw. kontroli krzyżowej w związku z prowadzoną kontrolą celno-skarbową. Obecnie możliwość taka ograniczona jest do podmiotów, które w okresie objętym kontrolą prowadziły działalność gospodarczą oraz uczestniczyły – zarówno bezpośrednio jak i pośrednio jako dostawca lub nabywca – w dostawie tego samego towaru lub tej samej usługi do podatnika, u którego przeprowadzana jest kontrola.
Katalog ten jest więc dość szeroki i obejmuje cały łańcuch dostawców danego towaru lub usługi.
Po nowelizacji kontrolę krzyżową będzie można przeprowadzić także u przewoźników drogowych realizujących przewóz towarów na rzecz wszystkich uczestników łańcucha dostaw, a ponadto u podmiotów, które (prowadząc w okresie objętym kontrolą celno-skarbową działalność gospodarczą) uczestniczyły w magazynowaniu, przepakowywaniu, przeładunku, przesyłaniu tego samego towaru, działających zarówno w imieniu dostawców, jak i nabywców biorących udział pośrednio lub bezpośrednio w dostawie towaru.
Jak można zauważyć, naczelnik urzędu celno-skarbowego będzie mógł przeprowadzić kontrolę krzyżową w zasadzie u wszystkich podmiotów, które miały cokolwiek wspólnego z danym towarem lub usługą, na którymkolwiek etapie obrotu.
Niezmieniony natomiast pozostaje zakres żądania kontrolujących, którzy mogą wystąpić o udostępnienie dokumentów związanych z dostawą towaru lub usługi, w zakresie objętym kontrolą celno-skarbową u kontrolowanego, w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności, a także przekazanie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych, wyciągu z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych zapisanego w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej JPK. Dodatkowo, kontrahenci zobowiązani są także do udzielenia wyjaśnień związanych z dostawą towaru lub usługi, w zakresie objętym kontrolą celno-skarbową.
Zmiana ta, jak się wydaje – bo nie zostało to powiedziane wprost w uzasadnieniu projektu – ma usprawnić prowadzenie postępowań związanych z wyłudzeniami VAT. Może jednak odbić się na podmiotach oczekujących na zwrot VAT, którym termin zwrotu przedłużono do zakończenia weryfikacji rozliczenia dokonywanej w ramach kontroli celno-skarbowej.