Wydanie faktury nabywcy w formie PDF z aplikacji mobilnej
Wysyłanie faktur elektronicznych w formacie pliku PDF z aplikacji mobilnej na adres e-mailowy nabywcy zostało uznane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej za wydanie faktury w rozumieniu ustawy o VAT.
Interpretacja indywidualna w tym zakresie została wydana w związku z planami wdrożenia aplikacji mobilnej na stacjach paliw, która umożliwi samoobsługową płatność np. za zakupione paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze za pomocą płatności mobilnej. Warunkiem do realizacji płatności mobilnej będzie utworzenie i zarejestrowanie osobistego konta w aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie użytkownika. Z rejestracją konta wiąże się konieczność zaakceptowania regulaminu korzystania z tej aplikacji. Aplikacja będzie udostępniana Wnioskodawcy i jego klientom przez jego franczyzodawcę (stacja paliw prowadzona jest z wykorzystaniem franczyzy).
Użytkownik aplikacji po dokonaniu transakcji otrzyma na podany przez niego adres e-mail fakturę w formie PDF. Faktura elektroniczna przeznaczona dla nabywcy będzie technicznie wysyłana w imieniu Wnioskodawcy, który jest faktycznym wystawcą faktury, za pośrednictwem infrastruktury aplikacji mobilnej należącej do franczyzodawcy. Ponadto, informacje o transakcji poprzez system stacyjny Wnioskodawcy zostaną przesłane do kasy rejestrującej zainstalowanej na danej stacji paliw Wnioskodawcy i na niej zaewidencjonowane. Wartość sprzedaży i kwota podatku będą zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy rejestrującej Wnioskodawcy.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczyły kwestii, czy przesyłanie faktury w formacie PDF (faktura elektroniczna) z wykorzystaniem i za pośrednictwem infrastruktury franczyzodawcy związanej z aplikacją mobilną na adres e-mail podany przez nabywcę, który akceptując regulamin wyrazi żądanie i zgodę na przesyłanie tych faktur, spełnia przesłankę wydania faktury nabywcy o którym mowa w art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że wysłanie dokumentu w formacie PDF z elementami wymaganymi przepisami VAT na wskazany przez nabywcę e-mail, zgodnie z jego żądaniem oznacza, że wydano fakturę nabywcy zgodnie w wymogami ustawy o VAT.
Jednocześnie Dyrektor KIS potwierdził rozumienie podstawowych w tym kontekście sformułowań w następujący sposób:
– „wydać” – zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego oznacza tyle co dać, przydzielić komuś;
– „faktura” – może to być dokument w formie elektronicznej wystawiony i otrzymany w dowolnym formacie elektronicznym, m.in. w formacie PDF, o ile zawiera on elementy wymagane przepisami ustawy o VAT.
W tym kontekście faktury elektroniczne nie są ograniczone konkretnym formatem, czy sposobem przesyłania, a jedynie wymogami wprost wskazanymi w ustawie o VAT (tj. elementy faktury). Oznacza to możliwość dalszego rozwoju aplikacji mobilnych i innych zautomatyzowanych narzędzi IT do generowania i przesyłania faktur nabywcom.