Zaliczenie zwrotu VAT na poczet innych zobowiązań – liczy się data wpływu deklaracji do urzędu skarbowego
Podatnik, który w złożonej przez siebie deklaracji wykaże kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu nie zawsze otrzyma zwrot w pełnej wysokości. Ordynacja podatkowa przewiduje tu bowiem zasady analogiczne jak do zwrotu nadpłaty.
Oznacza to, kwota zwrotu jest w pierwszej kolejności zaliczana przez organ podatkowy z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Pamiętać przy tym należy, iż zaliczenie to nie musi dotyczyć wyłącznie podatku od towarów i usług, lecz następuje na poczet każdego z podatków, którego pobór leży w gestii tego organu podatkowego.
Jeżeli podatnik nie posiada żadnych należności, w których mowa powyżej, kwota nadwyżki jest mu zwracana, chyba że złoży on wniosek o zaliczenie zwrotu w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Ordynacja podatkowa wskazuje, iż zaliczenie kwoty zwrotu na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań następuje z dniem złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku lub korekty takiej deklaracji.
Jaki dzień należy uznać za ten, w którym podatnik złożył deklarację wykazującą VAT? Wydawać by się mogło, iż jest to dzień, w którym podatnik nadał deklarację na poczcie / za pomocą środków elektronicznych. Odmienne stanowisko w tej sprawie zajął jednak Naczelny Sąd Administracyjny wskazując w wyroku z 13 czerwca 2018 r. sygn. akt I FSK 1324/16, że chodzi tu o dzień, w którym deklaracja wpłynęła do urzędu skarbowego.
Warto o tym pamiętać szczególnie przy zaliczaniu zwrotu VAT na poczet zaległości podatkowej. Odsetki za zwłokę od tych zaległości będą bowiem naliczane aż do daty wpływu deklaracji do urzędu skarbowego.