System kaucyjny – rozliczenie z płatnikiem bez jasnych zasad
Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie kaucyjnym, w momencie sprzedaży napojów kaucje za butelki szklane zwrotne, puszki metalowe i butelki PET nie będą opodatkowane VAT. Jednak wprowadzone zmiany legislacyjne zakładają, że po zakończeniu roku wprowadzający będą mieli obowiązek dodatkowego rozliczenia podatku od niezwróconych opakowań oraz zadeklarowania go w deklaracji VAT. Operator zaś będzie mieć w tym procesie rolę płatnika.
Zaproponowany system rozliczania posiada jednak pewne wady. Dotyczy to m.in. krótkiego czasy na rozliczenie podatku od niezwróconych opakowań i brak regulacji ustawowej, która wskazywałaby zasady, na jakich mają współpracować w tym zakresie płatnicy i podatnicy. Co więcej, nie ma jasności co do konieczności składania przez operatorów deklaracji do urzędu skarbowego.
Marek Przybylski, menedżer, doradca podatkowy, radca prawny w zespole VAT MDDP wyjaśnia, że:
„Choć zaproponowany model rozliczania podatku od niezwróconych opakowań niewątpliwie „podąża za pieniądzem” w systemie kaucyjnym, ponieważ wprowadzający mają przekazywać otrzymane kaucje operatorom, to jednak nowelizacja nie uregulowała wielu istotnych praktycznych kwestii dokonania jego rozliczenia. Biorąc jednak pod uwagę, że pierwsze rozliczenia nastąpią w 2026 r., to jest jeszcze czas na uzupełnienie nowych przepisów.”
Nasz ekspert dodaje także, że należy się zastanowić nad stopniem skomplikowania wprowadzanych rozwiązań. „Można rozważyć przykładowo rozliczenie przez tylko jeden z zaangażowanych obecnie podmiotów. W pracach nad zmianami należałoby uwzględnić także to, że po przekazaniu kaucji operatorowi, wprowadzający nie dysponuje już tymi środkami finansowymi, więc w razie konieczności dopłaty pokryje ją z własnych środków, a nie z otrzymanych kaucji”.
#WIĘCEJ w serwisie Prawo.pl >> https://www.prawo.pl/podatki/system-kaucyjny-a-rozliczenie-z-platnikiem-mprzybylski,530467.html.