Interpretacje ogólne w sprawach podatku u źródła – przełom czy kontynuacja dotychczasowej praktyki? – część II – odsetki
- Trochę o CIT
- 3 minuty
Mimo, że przepis o warunku „podlegania podatkowi” brzmi tak samo dla dywidend, odsetek i należności licencyjnych, MF po interpretacji dotyczącej dywidend wydał interpretację dotyczącą tego warunku w odniesieniu do odsetek i opłat licencyjnych (DD9.8202.2.2024).
Zaskakująca jest jednak jej treść.
Również i ta interpretacja odnosi się do warunku podlegania przez podatnika otrzymującego odsetki opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania w państwie członkowskim UE lub EOG oraz warunku niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.
Pomimo takiego samego brzmienia przepisów w przypadku odsetek jak i dywidend, rozstrzygnięcie Ministerstwa Finansów (MF) jest odmienne w niektórych aspektach.
Akceptacja dotychczasowej praktyki organów w odniesieniu do odsetek
W pierwszej kolejności odnieść się należy do przesłanki z art. 21 ust. 3 pkt 2 ustawy o CIT, tj. warunku, aby odbiorca odsetek czy opłat licencyjnych podlegał opodatkowaniu w państwie rezydencji podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Ministerstwo, podobnie jak w interpretacji ogólnej dot. dywidend, potwierdziło, że warunek ten należy rozumieć jako posiadanie rezydencji podatkowej w państwie członkowskim UE lub EOG.
Różnice dostrzegalne są w rozumieniu przez MF przesłanki „nie korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania” (art. 21 ust. 3c CIT).
Ministerstwo wskazało wprost, że okolicznościami, które wykluczają korzystanie z preferencji podatkowych na gruncie ustawy o CIT będzie:
- korzystanie przez podatnika ze zwolnienia z opodatkowania – zarówno o charakterze podmiotowym, jak i przedmiotowym (aczkolwiek nie sprecyzowano o jakie zwolnienia przedmiotowe chodzi), lub
- stosowanie przez podatnika szczególnych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskiwanych z tytułu odsetek lub należności licencyjnych.
Ministerstwo wyjaśniło, że takie rozumienie wynika m.in. z motywów i celu Dyrektywy IR, a w szczególności z tezy, by odsetki i należności licencyjne wypłacane pomiędzy spółkami z państw UE lub EOG podlegały jednokrotnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym w państwie członkowskim UE/EOG. Powołano się także na tzw. wyroki duńskie.
Wyroki TSUE tzw. duńskie
Ministerstwo, odniosło się do tzw. wyroków duńskich wydanych ponad 5 lat temu w odniesieniu do szczególnej sytuacji wykorzystania w strukturze spółek transparentnych (Wyrok TSUE z 26.02.2019 r. w połączonych sprawach C-115/16, C-118/16, C-119/16, C-299/16). W tym zakresie powołano się na pkt 153 wyroku w sprawie C-118/16. Jednakże sytuacja w tamtej sprawie była specyficzna, gdyż odbiorcą odsetek była spółka transparentna w świetle prawa duńskiego. Ta istotna okoliczność nie została jednak uwzględniona przez MF w wydanej interpretacji ogólnej, a tym samym dotychczasowa, niekorzystna praktyka organów została właśnie usankcjonowana.
Należyta staranność płatnika w zakresie WHT
W wydanej interpretacji ogólnej dot. odsetek i opłat licencyjnych, MF wskazało, że spełnienie przez podatnika omawianych przesłanek należy oceniać przez pryzmat przepisów podatkowych obowiązujących w kraju rezydencji podatnika lub uwzględniając decyzje podatkowe wydane wobec takiego podatnika, które przyznają preferencje podatkowe.
Uważamy, że powyższe stanowisko MF powinno być rozpatrywane z uwzględnieniem ciążącego na płatniku obowiązku dochowania należytej staranności. Pojawia się bowiem pytanie, czy polski płatnik (spółka zależna) będzie w stanie dokonywać analizy i subsumpcji przepisów podatkowych obowiązujących w innym państwie.
Strata podatkowa a warunek niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów
Podobnie jak w interpretacji dot. dywidend, MF stwierdziło, że ponoszenie straty podatkowej, co do zasady, nie ma wpływu na spełnienie warunków do zastosowania zwolnienia z podatku u źródła od wypłacanych odsetek. Ministerstwo pozostawiło jednak organom możliwość badania kwestii braku zapłaty podatku w wyniku ponoszenia straty z punktu widzenia przepisów art. 22c ustawy o CIT (a więc tzw. małej klauzuli antyabuzywnej).
Wnioski dotyczące interpretacji ogólnych w sprawie WHT
Wydana interpretacja ogólna nie jest korzystna dla podatników i płatników. Wykładnia zaprezentowana przez MF prowadzi do sytuacji, że jednakowe sformułowanie (tj. nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania) użyte w ustawie o CIT zarówno w odniesieniu do dywidend jak i do odsetek /opłat licencyjnych będzie odmiennie interpretowane. Łyżką miodu w tej beczce dziegciu jest wyraźne wskazanie, że strata nie wyklucza spełnienia warunku podlegania opodatkowaniu.
Powiązane treści
Starszy menedżer | Radca prawny
Tel.: +48 664 718 736
Julia Krzos
Konsultant
Tel.: +48 797 567 318