Polskie holdingi podatkowe powoli się rozkręcają
Zgodnie z opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów statystykami, w ubiegłym roku przybyło podmiotów korzystających z preferencji przysługujących polskim spółkom holdingowym (PSH) oraz wzrosła wartość wykorzystanych przez nie zwolnień podatkowych. Wprowadzone w 2022 r. przepisy miały zachęcić do lokowania w Polsce holdingów i wprowadzono w tym celu dwa rodzaje zachęt:
- spółki holdingowe mogą uniknąć podatku od dochodu z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji swojej krajowej lub zagranicznej spółki zależnej;
- przychody z dywidend otrzymane od krajowej lub zagranicznej spółki zależnej są wolne od podatku.
Statystyki MF pokazują, że choć ze zwolnień korzysta coraz więcej podatników, a wysokość wykazanego przez nich dochodu zwolnionego z CIT rośnie, to należy ostrożnie podchodzić do oceny sukcesu. Jak tłumaczy Bartosz Głowacki, partner, doradca podatkowy w MDDP:
„Statystyki, które udostępniło MF, napawają optymizmem o tyle, o ile potwierdzają, że przepisy o PSH nie są całkowicie martwe. Trudno to jednak uznać za sukces, a winny temu jest w dużej części sam fiskus”.
Aby podatnicy mogli w pełni skorzystać ze zwolnienia, obecne regulacje powinny być znacząco zliberalizowane:
„W porównaniu z innymi jurysdykcjami polskie warunki stosowania zwolnienia holdingowego można uznać za wygórowane. Niezrozumiałe jest na przykład, dlaczego istnieje obowiązek uprzedniego zawiadamiania organu podatkowego o zamiarze skorzystania ze zwolnienia holdingowego. Czyżby podatnik planował coś złego, że należy o tym uprzedzić urząd skarbowy?” – dodaje nasz ekspert.
***
#WIĘCEJ w Dzienniku Gazecie Prawnej >> https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9676754,polskie-holdingi-podatkowe-powoli-sie-rozkrecaja.html.