Kiedy trzeba aktualizować benchmark?
Analiza cen transferowych w postaci analizy porównawczej lub analizy zgodności to podstawowy dokument, który pozwala na wykazanie, że ceny transferowe w transakcjach między podmiotami powiązanymi były zawierane na warunkach rynkowych. Jednak obok wymogów dotyczących jakości i kompletności analiz, równie istotny jest aspekt ich aktualności na przestrzeni trwania umowy finansowania.
To, że raz przygotowana analiza cen transferowych nie może być stosowana w nieograniczonych ramach czasowych wynika z czynników zewnętrznych i wewnętrznych.
Po pierwsze, rynek podlega ciągłym zmianom, co jest szczególnie widoczne w przypadku transakcji finansowych. Decyzje organów nadzoru finansowego, umocnienie lub osłabienie walut, prowadzona polityka państwa, sytuacja międzynarodowa, wojny, pandemia – wszystkie te czynniki oddziałują na globalny rynek finansowy i w efekcie na możliwości pozyskiwania finansowania przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. To z kolei przekłada się na ich aktywność inwestycyjną czy decyzje o rozszerzaniu lub ograniczaniu działalności.
Z drugiej natomiast strony, na aktualność analiz cen transferowych wpływają także uwarunkowania wewnętrzne związane z działaniem danego podmiotu, a więc np. zawieranie aneksów zmieniających warunki transakcji, która była przedmiotem analizy, czy zmiany polityki finansowania w ramach grupy.
Warto podkreślić, że ustawodawca był świadomy tych uwarunkowań i w art. 11r ustawy o CIT zastrzegł, że analiza porównawcza oraz analiza zgodności podlegają aktualizacji nie rzadziej niż co trzy lata, chyba że zmiana otoczenia ekonomicznego w stopniu znacznie wpływającym na sporządzoną analizę uzasadnia dokonanie aktualizacji w roku zaistnienia tej zmiany.
Z przepisu tego należy wywieść, że:
- Po pierwsze, zasadą jest aktualizowanie analiz co trzy lata. Zatem bez względu na decyzję czy subiektywne odczucia podatnika, przygotowaną analizę cen transferowych można wykorzystać maksymalnie przez trzy lata. Za pierwszy rok należy w praktyce przyjąć pierwszy rok podatkowy, w którym wyniki analizy były wykorzystane w lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz zaraportowane w formularzu TPR.
- Drugi wniosek wynikający z art. 11r ustawy o CIT dotyczy wprowadzenia wyjątku od zasady aktualizowania analiz co trzy lata. Jeśli w otoczeniu ekonomicznym pojawi się zmiana w stopniu znacznie wpływającym na sporządzoną analizę, to konieczne jest jej zaktualizowanie w roku, w którym taka zmiana wystąpiła.
***
#WIĘCEJ w artykule Jakuba Patalasa i Joanny Mrozek z zespołu cen transferowych MDDP na łamach dziennika Rzeczpospolita >>
https://pro.rp.pl/podatki-ksiegowosc-i-rachunkowosc/art41478651-kiedy-trzeba-aktualizowac-benchmark.