Być może MF powinno rozważyć powołanie kilku ośrodków do spraw podatku u źródła
Najnowsza interpretacja ogólna w sprawie dywidendowego zwolnienia jest chwalona, ale budzi też duży niedosyt informacyjny i jest źródłem nowych wątpliwości. #WIĘCEJ na ten temat w rozmowie Justyny Bauty-Szostak – partnera, doradcy dodatkowego, i radcy prawnego w MDDP – na łamach Dziennika Gazety Prawnej.
Dlaczego interpretacja ogólna z 15 listopada br. jest tak istotna dla polskich płatników?
Jak wskazuje nasza ekspertka: „Była ona potrzebna, żeby wyjść z impasu, w jakim znaleźliśmy się z powodu wykładni prezentowanej przez Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie, a potwierdzonej przez sądowe orzeczenia. Brak konieczności opodatkowania dywidend w państwie wspólnika, jako warunek korzystania ze zwolnienia z podatku u źródła w Polsce, wynika bezpośrednio z przepisów polskich oraz z art. 6 dyrektywy unijnej (tzw. Parent-Subsidiary Direc-tive). Wyraźnie wskazuje ona, że państwo członkowskie spółki dominującej nie może pobierać podatku u źródła od zysków, które spółka otrzymuje od spółki zależnej”.
Co więcej, Ministerstwo Finansów zajmowało się tym zagadnieniem w 2012 r. i wydało wówczas interpretację ogólną wskazującą, że warunek podlegania opodatkowaniu od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, należy rozumieć jako warunek posiadania rezydencji podatkowej, niemający bezpośredniego związku z kwestią faktycznego ponoszenia ciężaru podatku przez podatnika. Pogląd ten był powszechny i akceptowany przez organy podatkowe przez ponad 15 lat. Niestety, najwyraźniej interpretacji jest tak wiele, że już nawet organy podatkowe ich wszystkich nie pamiętają.
***
Zapraszamy do lektury artykułu >>
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/59729,25-listopada-2024/78485,Rachunkowosc-i-Audyt-wydanie-specjalne/940196,Byc-moze-MF-powinno-rozwazyc-powolanie-kilku-osrodkow-do-spraw-podatku-u-zrodla.html.