Jak stosować zwolnienie dywidendowe – jest interpretacja ogólna
Jak wynika z opublikowanej kilka dni temu interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów, przedmiotowe zwolnienie z podatku dywidendy otrzymywanej przez zagraniczną spółkę nie wyklucza możliwości stosowania zwolnienia dywidendowego. Opublikowany dokument jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców, a według ekspertów takie stanowisko może ograniczyć liczbę sporów.
Jak podkreśla Justyna Bauta-Szostak, partner, doradca podatkowy, radca prawny w MDDP, interpretacja ogólna była długo wyczekiwana z uwagi na wyroki sądów administracyjnych, które były sprzeczne z przepisami unijnymi oraz polskimi. WSA orzekał, że z art. 22 ust 4 CIT wynika przesłanka efektywnego opodatkowania dywidend otrzymanych przez odbiorcę płatności w państwie jego siedziby:
„To oczekiwanie było sprzeczne z dyrektywą, która przewiduje zarówno zwolnienie z podatku u źródła jak i z CIT w państwie odbiorcy. Artykuł 5 stanowi, że „zyski, które spółka zależna wypłaca swojej spółce dominującej, są zwolnione z podatku potrącanego u źródła dochodu”. Z kolei artykuł 6 dodatkowo wyraźnie wskazuje, że: „Państwo członkowskie spółki dominującej nie może pobierać podatku potrącanego u źródła dochodu od zysków, które spółka otrzymuje od spółki zależnej.” Zatem wyrażony wyżej pogląd WSA jest sprzeczny z art. 6 dyrektywy. Zasady te wdraża art. 20 ust. 3 ustawy o CIT będący w istocie „lustrzaną” formą zwolnienia dla dywidend otrzymywanych z zagranicy dla regulacji art. 22 ust. 4 ustawy o CIT” – wyjaśnia ekspertka.
***
#WIĘCEJ w serwisie Prawo.pl >>
https://www.prawo.pl/podatki/zwolnienie-dywidendowe-interpretacja-ogolna,530101.html.