Dochody z amerykańskiej LLC – obowiązki PIT i rozliczenie podatkowe w Polsce
- Trochę o PIT
- 4 minuty
Wraz z rosnącą popularnością ekspansji międzynarodowej, coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na założenie spółek poza granicami kraju. Tego typu decyzje stawiają przed podatnikami szereg pytań dotyczących obowiązków podatkowych. Jednym z kluczowych zagadnień jest to, czy dochód uzyskany z działalności zagranicznych spółek podlega opodatkowaniu w Polsce. Jakie przepisy regulują tę kwestię i jakie zasady należy stosować przy rozliczaniu takich dochodów?
Na pytania dotyczące obowiązków podatkowych osoby uzyskującej dochód z amerykańskiej spółki Limited Liability Company [LLC] odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej [DKIS], wydając interpretację indywidualną 4 listopada 2024 roku. Organ podatkowy potwierdził, że polski rezydent podatkowy jest zobowiązany do rozliczenia dochodu uzyskanego ze spółki LLC z USA w Polsce. Ponadto, sposób opodatkowania tego dochodu może różnić się od formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce.
Stan faktyczny
Podatnik będący polskim rezydentem podatkowym osiągnął przychód/dochód z:
- jednoosobowej działalności gospodarczej zarejestrowanej w Polsce, w ramach której świadczył usługi doradcze;
- amerykańskiej spółki LLC będącej spółką typu hybrydowego (łączącej cechy spółki kapitałowej i osobowej).
Przychody uzyskane z tytułu świadczenia usług doradczych w ramach polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej były opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Z uwagi na posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce, podatnik miał wątpliwości czy dochód uzyskany z amerykańskiej spółki LLC należy zadeklarować w polskim zeznaniu podatkowym. Ponadto, chciał uzyskać potwierdzenie, czy ma prawo wyboru wszystkich dostępnych w Polsce form opodatkowania działalności gospodarczej oraz czy może wybrać różne formy opodatkowania dla przychodów/dochodów uzyskanych z polskiej działalności gospodarczej i amerykańskiej spółki LLC.
Źródło przychodu
Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że spółka LLC jest opodatkowana w USA jako spółka osobowa, tym samym jest traktowana na gruncie amerykańskiego prawa podatkowego jako spółka transparentna podatkowo. Oznacza to, że przychody i koszty działalności LLC są opodatkowane na poziomie wspólnika, a nie samej spółki.
DKIS potwierdził, że na gruncie polskich przepisów, dochód uzyskany przez wspólnika amerykańskiej spółki LLC podlega opodatkowaniu w Polsce. Taki dochód powinien być zakwalifikowany do źródła przychodów – pozarolnicza działalność gospodarcza, co może wiązać się z obowiązkiem obliczania i opłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.
Aby jednak w pełni ocenić obowiązki podatkowe podatnika będącego polskim rezydentem, należy uwzględnić zapisy odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania [UPO], która może wpływać na sposób opodatkowania dochodów uzyskanych z amerykańskiej spółki LLC.
Dochód z działalności gospodarczej na gruncie UPO
Zgodnie z art. 8 UPO Polska – USA, zyski przedsiębiorstwa danego państwa powinny być opodatkowane tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim państwie poprzez położony tam zakład.
Przy ocenie, czy posiadanie udziału w zagranicznej spółce osobowej, takiej jak spółka LLC, skutkuje powstaniem zakładu w USA, DKIS oparł się na międzynarodowej literaturze i uznał, że uczestnictwo polskiego podatnika w spółce LLC spowoduje powstanie zakładu w USA na gruncie UPO.
W konsekwencji dochód uzyskany z tytułu udziału w amerykańskiej spółce LLC może podlegać opodatkowaniu zarówno w USA z uwagi na posiadanie w tym kraju zakładu, jak również w Polsce z uwagi na posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego. Jednakże w Polsce do tego dochodu zastosowanie znajdzie metoda unikania podwójnego opodatkowania – metoda proporcjonalnego odliczenia. Od podatku należnego w Polsce podatnik będzie miał możliwość odliczenia zapłaconego w USA podatku federalnego zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie o PIT.
Właściwa forma opodatkowania działalności gospodarczej
Co do zasady podstawową formą opodatkowania działalności gospodarczej są zasady ogólne. Jednakże podatnicy mają możliwość wyboru pozostałych form – podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zasady ogólne oraz podatek liniowy określone zostały przez ustawodawcę w ustawie o PIT. Natomiast ryczałt od przychodów ewidencjonowanych reguluje odmienny akt prawny, co ma znaczenie w kontekście dalszych rozważań DKIS w omawianej sprawie.
Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, niemożliwy jest wybór różnych form opodatkowania dla dochodów z działalności gospodarczej na gruncie jednej ustawy. Innymi słowy wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności, do których zastosowanie mają przepisy ustawy o PIT.
Natomiast możliwe jest, aby jednoosobowa działalność gospodarcza podatnika była opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podczas gdy dochód z amerykańskiej spółki LLC podlegałby opodatkowaniu na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Taka kombinacja form opodatkowania jest dopuszczalna i nie jest wyłączona przez żadną ze wspomnianych ustaw. Co więcej, dochody uzyskane z tytułu uczestnictwa w spółce LLC nie wpłyną na limit dochodów określony w ustawie o ryczałcie.
Warto dodać, że ustawa o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osób fizycznych przewiduje opodatkowanie ryczałtem wyłącznie dla określonych podmiotów, a zagraniczne transparentne spółki LLC nie są objęte tymi regulacjami.
Podstawa prawna:
- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2024 poz. 226 z późn. zm.)
- ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 2024 poz. 776 z późn. zm.)
- Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8.10.1974 r.
Orzeczenie:
- Interpretacja indywidualna z 4 listopada 2024 r. sygn. 0112-KDIL2 2.4011.584.2024.1.AG
Powiązane treści
Karolina Demska
Starszy konsultant | Doradca podatkowy
Tel.: +48 503 972 813