Nie można zawężać preferencji, ale nie każdy z niej skorzysta
Zakres zwolnienia z VAT nadal budzi wątpliwości, mimo że jest to jedna z najbardziej fundamentalnych kwestii w VAT. Zwolnienie stanowi wyjątek od zasady powszechności opodatkowania, dlatego powinno być interpretowany ściśle, nie zaś rozszerzająco.
Wyrok sądu odnosi się do zakresu zwolnienia z VAT dla usług edukacyjnych i dotyczy w szczególności szeroko rozumianych niepublicznych instytucji oferujących usługi kształcenia.
Jak tłumaczy dr Paweł Selera, starszy menedżer, doradca podatkowy w MDDP:
„Do grupy podmiotów zwolnionych z podatku, a niebędących podmiotami prawa publicznego, zalicza się dwie kategorie. Niepubliczne jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy prawo oświatowe, a także uczelnie niepubliczne. W konsekwencji sąd uznał, że brak wpisu do ewidencji niepublicznych szkół i placówek wyklucza zwolnienie z VAT.
Polski ustawodawca skorzystał z kompetencji, jakie przyznaje prawo UE. Oczywiście nie jest tak, że zakres władztwa państw UE nie jest w tym przypadku niczym nieograniczony. Niemniej wydaje się, że na gruncie tej sprawy trudno argumentować, iż dokonany zakres implementacji dyrektywy narusza prawo unijne”.
***
#WIĘCEJ w dzienniku Rzeczpospolita >> https://pro.rp.pl/administracja/art41430461-nie-mozna-zawezac-preferencji-ale-nie-kazdy-z-niej-skorzysta.