KSeF po nowemu | Wywiad z ekspertem MDDP
Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy dotyczącej Krajowego Systemu e-Faktur. Projekt ma trafić do Rady Ministrów do końca roku. System w formule dobrowolnej funkcjonuje od 2022 r. i przedsiębiorcy mogą już wystawiać w nim faktury. Jednak nie wiele firm skorzystało z tej możliwości.
Janina Fornalik, partner, doradca podatkowy w zespole VAT MDDP, tłumaczy, że w praktyce dla małych przedsiębiorców oznacza to konieczność dwukrotnego wprowadzania faktury – do KSeF oraz do systemu firmy:
„Dla małych firm dużym ułatwieniem byłoby połączenie obu systemów. Być może są takie plany, żeby np. w systemie e-mikrofirma, w którym dopuszczone jest przygotowanie JPK dla małych firm, tam również była funkcja wystawiania faktur w KSeF. Dobrze byłoby, aby to było połączone z systemem KSeF, gdzie wszystkie firmy mogłyby wystawiać faktury”.
Ekspertka dodaje, że jedną z najważniejszych zmian jest dopuszczenie wystawianie w KSeF tzw. faktur konsumenckich.
„Są to faktury dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, wysyłane najczęściej elektronicznie. Koncepcja, która miała wejść od lipca tego roku przewidywała, że faktury konsumenckie nie będą mogły być wystawiane w systemie KSeF, co oznaczało duże utrudnienia. Trzeba byłoby wprowadzić inny proces do wystawiania faktur B2B przez KSeF, a faktury B2C musiałyby być poza systemem”.
***
#WIĘCEJ na antenie Biznes24.tv >> https://biznes24.pl/biznes24-jak-ogladac/.