Polowanie na podatników przed końcem roku
Koniec roku się zbliża, a skarbówka intensyfikuje działania, aby nie dopuścić do przedawnienia rozliczeń i zyskać więcej czasu na ich kwestionowanie. Coraz więcej podatników otrzymuje zawiadomienia o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia, mimo że NSA w uchwale z 2021 r. uznał instrumentalne wszczynanie postępowań za nadużycie prawa.
Kontrowersje budzi przepis, zgodnie z którym bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. To pozwala organom podatkowym podważać rozliczenia przez dłuższy czas.
Jak podkreśla Jakub Warnieło, starszy menedżer, doradca podatkowy, szef zespołu postępowań podatkowych i sądowych w MDDP, problemem jest brak środków do zaskarżenia takiego zawiadomienia:
„Podatnicy często nie wiedzą, dlaczego otrzymali takie zawiadomienie o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia i o jakim postępowaniu karnym w ogóle mowa. Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania wystarczy bowiem wszczęcie postępowania w sprawie (a nie przeciwko konkretnemu podmiotowi).
W takiej sytuacji podatnik nie ma nawet dostępu do akt postępowania karnego. Nie ma też możliwości kwestionowania takiego zawiadomienia. Przepisy nie przewidują środków zaskarżenia skuteczności zawiadomienia. Podatnikowi przysługuje dopiero odwołanie od ewentualnej późniejszej decyzji organu podatkowego lub skarga do sądu.
Niestety, na praktykę organów podatkowych niewystarczająco wpłynęła nawet uchwała siedmiu sędziów NSA z 2021 r. Nadal występują przypadki, w których organy podatkowe instrumentalnie wykorzystują swoje uprawnienia i wszczynają postępowania karne skarbowe pod koniec upływu terminu przedawnienia. Nie można wykluczyć, że również pod koniec 2024 r. podatników czeka wiele niemiłych niespodzianek w tym zakresie”.
***
#WIĘCEJ w serwisie Prawo.pl >> https://www.prawo.pl/podatki/kontrole-przed-koncem-roku-i-bieg-przedawnienia-podatkow,529394.html.