Jak praca zdalna wpływa na powstanie zakładu podatkowego?
Zgodnie z wyrokiem WSA w Gliwicach z 24 czerwca 2024 r., sygn. I SA/Gl 1679/23, praca zdalna wykonywana w Polsce to nie od razu zakład podatkowy w CIT dla zagranicznego zatrudniającego. Do niedawna polskie organy podatkowe i sądy administracyjne uznawały jednak inaczej. Dopiero od pewnego czasu sąd w Gliwicach prezentuje stanowisko, które bardziej uwzględnia obecne realia gospodarcze.
Doradcy podatkowi MDDP – Sebastian Serowik i Kamil Kruk – podkreślają niekorzystną wykładnię fiskusa dotyczącą powstania zakładu podatkowego:
„Niejednokrotnie uznawano, że dojdzie do powstania zakładu podatkowego w Polsce nawet gdy zagraniczny podmiot zatrudniający nie ma ani nie wynajmuje w Polsce żadnej powierzchni.
W praktyce, z wyjątkiem sporadycznego wykonywania pracy zdalnej (np. podczas świąt), w wydawanych interpretacjach przesądzający dla faktu powstania zakładu staje się zakres obowiązków i rola pracownika. Przykładowo pracę zdalną programisty zaangażowanego w rozwój oprogramowania wewnętrznego, który m.in. nie ma kontaktu z klientem, uznano za mającą charakter pomocniczy lub przygotowawczy, nieprowadzającą do powstania. Gdy jednak pracujący zdalnie programista uczestniczył w tworzeniu gry mobilnej do komercyjnego użytku, mimo braku kontaktu z klientem czy uczestnictwa w negocjowaniu umów, uznano, że zakład powstanie”.
Warto podkreślić, że najnowszy wyrok WSA zasługuje w pełni na aprobatę. Jest on przykładem racjonalizacji w podejściu do pracy zdalnej z perspektywy możliwości powstania zakładu, przy uwzględnieniu obecnych postpandemicznych realiów rynkowych. Wyrok ten nie jest jednak prawomocny i czeka na rozstrzygnięcie NSA”.
***
#WIĘCEJ w dzienniku Rzeczpospolita >>
https://pro.rp.pl/podatki-ksiegowosc-i-rachunkowosc/art41245801-jak-praca-zdalna-wplywa-na-powstanie-zakladu-podatkowego.