Rząd szykuje reformę zawodu doradcy podatkowego
Resort Finansów przygotowuje zmiany w funkcjonowaniu zawodu doradcy podatkowego, które przewidują nowe, dodatkowe uprawnienia. Co więcej, zmianie ulegną także zasady obowiązujące podczas egzaminu na doradcę, które – zgodnie z zapowiedziami – mają promować przede wszystkim wiedzę praktyczną. Środowisko doradców podatkowych popiera reformę i zachęca do pójścia o krok dalej w tym zakresie.
Jak podkreśla Tomasz Michalik, partner, doradca podatkowy w MDDP i przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych w latach 2010-2014, zmiany w tym zakresie są konieczne:
„Przepisy ustawy wymagają więc dostosowania do zmieniającego się otoczenia. Niezależnie od tego, dla doradców podatkowych bardzo istotna jest zapowiedź wprowadzenia togi. Niektórzy powiedzą, że to tylko zmiana symboliczna, ale symbole mają znaczenie. Naprawdę nie ma powodu, aby doradcy, jako jedyni uprawnieni do reprezentacji podatników w sądach administracyjnych, odróżniali się strojem od wszystkich pozostałych.
Widać, że Ministerstwo Finansów chce dostosować ustawę do obecnej rzeczywistości, co oczywiście zasługuje na wsparcie. Przykładem może np. zapowiedź umożliwienie wykonywania czynności doradztwa podatkowego na podstawie umowy cywilnoprawnej. Korzystnym rozwiązanie, będzie też umożliwienie wykorzystania narzędzi informatycznych w komunikacji pomiędzy doradcami podatkowymi, a organami samorządu zawodowego.
Przy okazji warto rozważyć poszerzenie zakresu uprawnień doradców podatkowych – dla dobra zarówno podatników, jak i fiskusa. Profesjonalnie obsługiwany podatnik to podatnik, który rozlicza się poprawnie a to korzyść dla wszystkich”.
***
#WIĘCEJ na Prawo.pl >>
https://www.prawo.pl/podatki/reforme-zawodu-doradcy-podatkowego-2024,529068.html