Jak odzyskać nadpłacony podatek?
Prowadząc działalność gospodarczą możemy czasami nieprawidłowo rozliczyć podatek VAT za dany miesiąc. W poprzednim wpisie wskazałam co zrobić, gdy konieczne okazało się skorygowanie deklaracji na korzyść fiskusa. A co jeżeli pomyliśmy się na swoją niekorzyść i zapłaciliśmy do urzędu skarbowego za dużo?
Aby odzyskać nadpłacony podatek należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego wniosek o stwierdzenie nadpłaty. We wniosku tym podatnik powinien wyczerpująco opisać przyczyny nieprawidłowego rozliczenia. Do wniosku powinna być także załączona skorygowana deklaracja VAT.
Praktyka wskazuje, iż składając wniosek warto załączyć do niego wszystkie dowody wskazujące na wystąpienie nadpłaty – przykładowo, jeżeli przyczyną nadpłaty było odliczenie podatku naliczonego w niewłaściwym okresie rozliczeniowym, jako załącznik do składanego wniosku warto przedstawić organowi podatkowemu faktury, z których podatek ten wynika oraz dokumenty potwierdzające datę wpływu. Takie działanie pozwoli na zminimalizowanie ryzyka prowadzenia przez organ podatkowy postępowania wyjaśniającego.
Zgodnie bowiem z przepisami Ordynacji podatkowej jeżeli po analizie wniosku o stwierdzenie nadpłaty organ podatkowy nie ma wątpliwości, że nadpłata ta jest należna i to w kwocie wskazanej we wniosku, to dokonuje jej zwrotu bez wydawania jakiejkolwiek decyzji.
Jeżeli jednak nadpłata wzbudzi wątpliwości organu, to wówczas przeprowadza on postępowanie wyjaśniające, a następnie wydaje decyzję, w której albo stwierdza nadpłatę (w kwocie wnioskowanej lub innej – jeżeli uzna, że nie cała nadpłata jest należna podatnikowi), albo też odmawia stwierdzenia nadpłaty. W decyzji stwierdzającej nadpłatę organ podatkowy podaje też zmienioną na skutek nadpłaty kwotę zobowiązania podatkowego.
Podatnik, który jest niezadowolony z otrzymanej decyzji oczywiście może się od niej odwołać w ciągu 14 dni od jej otrzymania.
Należy pamiętać, że wniosek o stwierdzenie nadpłaty nie może być złożony w czasie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej, jeżeli miałby on odnosić się do zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola.
Ostatnim dniem, w którym możemy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty za dany okres rozliczeniowy jest dzień, w którym upływa termin przedawnienia nadpłaconego zobowiązania podatkowego. Termin ten, co do zasady, wynosi 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Podsumowując, składając wniosek o stwierdzenie nadpłaty należy go dobrze przygotować – nie tylko wyczerpująco przedstawiając przyczynę powstania nadpłaty, ale także wskazując dowody potwierdzające przedstawione fakty i argumenty.