Roczna korekta VAT – o czym trzeba pamiętać?
Zbliża się koniec roku, a to oznacza również coraz mniej czasu na przygotowanie się do wypełnienia obowiązków podatkowych, takich jak roczna korekta VAT.
Mimo że nie dotyczy ona każdego podatnika, w praktyce okazuje się, że określenie, czy na danej firmie spoczywa taki obowiązek, bywa problematyczne. Kłopotów przysparza także ustalenie samej kwoty korekty VAT, w szczególności w firmach posiadających liczne środki trwałe czy dokonujących modernizacji. Dlatego warto przygotować się do wypełnienia obowiązków i zadbać o sprawny proces i dostęp do rzetelnych informacji.
Bartłomiej Kołodziej i Agnieszka Derlatka, doradcy podatkowi z MDDP, tłumaczą, jak należy prawidłowo spełnić obowiązek korekty VAT oraz gdzie pojawiają się najczęstsze problemy w tym zakresie:
„Korekta od pozostałych nabyć zazwyczaj nie przysparza podatnikom większych kłopotów. Po zakończeniu roku podatkowego, na podstawie obliczonego WSS rzeczywistego, dokonuje się korekty podatku naliczonego za cały miniony rok podatkowy.
W przypadku korekty wieloletniej podatnicy stają przed nie lada wyzwaniem. Skomplikowane i trudne przepisy podatkowe, spora liczba posiadanych środków trwałych, duże inwestycje trwające kilka lat to tylko niektóre czynniki, które sprawiają, że w przeprowadzonej korekcie wieloletniej występują błędy lub podatnik nie robi takiej korekty w ogóle”.
***
#WIĘCEJ w dzienniku Rzeczpospolita >>
https://pro.rp.pl/biznes/art41092491-roczna-korekta-vat-o-czym-trzeba-pamietac.