Zwolnienie z VAT także w innych krajach
Rada Ministrów ma zdecydować, jak ma się zmienić prawo dotyczące korzystania ze zwolnienia z podatku VAT w innych krajach europejskich.
Jest to wynik implementacji dyrektywy unijnej, która jest korzystna dla mikrobiznesu mającego siedzibę w Unii Europejskiej. Do tej pory ze zwolnienia podmiotowego mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący swoją firmę w Polsce i nie przekraczający limitu 200 tys. zł obrotu rocznego. W momencie wejścia w życie nowych przepisów, taką ulgą zostaną objęci również ci, którzy prowadzą działalność w innym kraju członkowskim UE.
Jak mówi na antenie Biznes24.tv dr Paweł Selera, starszy menedżer i doradca podatkowy w MDDP:
„Dzięki tym zmianom polska firma skorzysta z limitu, który przysługuje firmom niemieckim w Niemczech, Francji i Belgii. Tylko te limity są inne. Limit 200 tys. zł obowiązuje w Polsce i w nowym projekcie nie będzie zmieniany. Co istotne, dyrektywa zakłada, że państwa członkowskie ten limit mogą sobie dość swobodnie ustalać, nie przekraczając 85 tysięcy euro. Co więcej, w poszczególnych krajach obowiązuję dalsze wyłączenia i ograniczenia, więc bardzo istotne jest to, jaki kształt i zakres ma zwolnienie podmiotowe z VAT w każdym z nich.
Jest to oczywiście skomplikowany proces, bo to wymaga rzeczywiście od przedsiębiorcy śledzenia tych limitów, ich zmian oraz wyłączeń branżowych. Natomiast co istotne, Urząd Skarbowy będzie wspierał polskich przedsiębiorców w tym zakresie. Ma on, we współpracy z unijnym urzędem, ustalać, czy danemu przedsiębiorcy, który chce skorzystać z zwolnienia podmiotowego w innym kraju, takie zwolnienie w danej branży dla konkretnego limitu przysługuje. Przedsiębiorca nie będzie postawiony sam sobie. Dlatego ta wymiana informacji między organami będzie tak istotna, bo dzięki niej firma będzie miała komfort, że to zwolnienie podmiotowe w innym państwie jej przysługuje”.
**
#WIĘCEJ na antenie Biznes24.tv >> https://biznes24.tv/.