Jeden pracownik do faktur w firmie nie wystarczy? Takie są skutki wyroków TSUE i NSA
Kto odpowiada za VAT w sytuacji, w której pracownik wystawiał faktury w imieniu firmy, ale bez jej wiedzy i zgody? Odpowiedź brzmi: to zależy.
TSUE, a dalej NSA, uznały, że odpowiedzialność poniesie pracownik, ale pod warunkiem że był prawidłowo nadzorowany. Zdaniem NSA firma powinna m.in. kontrolować komputer pracownika. Czy jednak jest to możliwe?
Bartłomiej Kołodziej, starszy menedżer, doradca podatkowy i biegły rewident w MDDP podkreśla:
„Wyrok NSA, wraz z wcześniejszym orzeczeniem TSUE w sprawie C‑442/22, jest jasnym sygnałem do zrewidowania dotychczasowej praktyki w odniesieniu do kwestii stawiania pracodawcy w roli wystawcy „pustych faktur” w rozumieniu przepisów o VAT. Jest to ważna informacja dla podatników, którzy dbają o bezpieczeństwo podatkowe swojego biznesu”.
Jak powinien wyglądać nadzór nad pracownikiem uprawnionym do wystawiania faktur?
Wyrok NSA, podobnie jak orzeczenie TSUE, broni rzetelnych pracodawców. To, czy odpowiedzialność za wystawione faktury, a w konsekwencji za zapłatę VAT, leży po stronie pracodawcy, zależy przede wszystkim od staranności w nadzorze nad pracownikami.
Zdaniem naszego eksperta:
„Istotna jest zatem odpowiednia organizacja pracy, system nadzoru i monitorowania poczynań pracowników w taki sposób, ażeby utrudnić nieuczciwemu pracownikowi tego rodzaju przedsięwzięcia. Zastosowane rozwiązania muszą być adekwatne do organizacji, charakteru prowadzonej działalności oraz stanowiska pracy. Muszą też być skuteczne i efektywnie. Pracownik powinien mieć świadomość ewentualnego szybkiego wykrycia przez pracodawcę nieakceptowalnych czy oszukańczych praktyk”.
*****
#WIĘCEJ na stronie Business Insider >>
https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/jak-sie-bronic-przed-oszustwem-pracownika-na-vat-taki-musi-byc-nadzor-firmy/6e4bdm6.