Precedensowy wyrok NSA w sprawie rozliczania pośrednich kosztów uzyskania przychodów
NSA przyznał podatnikowi rację[1], że tzw. pośrednie koszty uzyskania przychodów można rozliczać w czasie, jeśli z ich charakteru wynika, że przekraczają rok podatkowy. Klienta i MDDP przed sądem reprezentował Rafał Kran, doradca podatkowy i partner w Zespole Nieruchomości MDDP.
W ostatnich latach zapadło wiele wyroków wskazujących, że koszty pośrednie właściwie można było rozliczać jedynie w dacie poniesienia, Dlatego, od 2017r. organy podatkowe chciały, aby całość rozliczać jednorazowo. Dla niektórych przedsiębiorców okazało się to korzystne, ale w branży nieruchomości komercyjnych było to problematyczne, ponieważ część spółek w pierwszych latach po wybudowaniu osiąga niskie dochody podatkowe lub wykazuje straty. Konieczność rozliczenia istotnych wydatków w sposób jednorazowy wiązałaby się z ryzykiem, że nigdy nie zostałyby one efektywnie odliczone, nawet uwzględniając 5-letnie terminy na odliczenie strat podatkowych.
Okazuje się jednak, że jest inna droga. W przepisach podatkowych znajduje się podstawa do rozliczania kosztów w czasie, która do tej pory nie była przywoływana w orzecznictwie (tzw. podatkowe RMK). Wyrok NSA, który zapadł 3 września 2024 r. w sprawie naszego klienta potwierdza, że taki przepis jest i można go stosować, np. do wydatków na prace aranżacyjne. Warunkami jego zastosowania są okoliczności faktyczne, takie jak np. zapisy umowy najmu.
Sprawa, zakończona właśnie przez NSA, dotyczyła prac aranżacyjnych (tzw. fit-outów) wykonywanych przez wynajmującego na powierzchni najemcy. Te koszty bywają znaczne. Zakres prac jest ściśle uzależniony od długości umowy najmu i wysokości czynszu. Fit-outy mogą obejmować bardzo różne zakresy prac. Czasem część nakładów jest odsprzedawana najemcy. Sąd podkreślił, że sporne pytanie dotyczyło wydatków na prace, które nie prowadzą do nabycia środków trwałych, ich ulepszeń, ani będących przedmiotem odsprzedaży. Gdyby tak było, to rozstrzygnięcie mogłoby być inne. Potwierdza to, jak istotna jest precyzja we wnioskach o interpretacje indywidualne. Organ podatkowy uważał, że takie wydatki mają charakter jednorazowy i są związane z samym faktem zawarcia umowy najmu. Sąd się z tym nie zgodził, wskazując m.in. na fakt, że prace są realizowane po podpisaniu umowy najmu.
Wyrok ten ma istotne znaczenie zwłaszcza dla firm z sektora nieruchomości oraz tych podatników, których specyfika działalności wiąże się z potrzebą rozliczania kosztów w czasie.
**
[1] Wyrok NSA z 3 września 2024 r., o sygn. II FSK 1486/21.