Nadużycia w fundacjach rodzinnych? Fiskus ma instrumenty, aby je sprawdzać, sądy potwierdzają
Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej, aby wyeliminować optymalizacje podatkowe.
Jednak, jak wskazują eksperci, takie przypadki są pojedyncze, a dzięki obecnie posiadanym narzędziom fiskus może przeciwdziałać takim przypadkom. Dowodem na to są najnowsze wyroki WSA w Łodzi.
Bartosz Głowacki, partner i doradca podatkowy w MDDP, podkreśla, że organy podatkowe w każdej chwili mogą sięgnąć po klauzulę generalną przeciw unikaniu opodatkowania:
„WSA w Łodzi w wyrokach z lipca 2024 r. zakwestionował motywy działania fundatora, fundacji rodzinnej i potencjalnie zaangażowanych spółek. Nie wdając się w ocenę merytoryczną obu orzeczeń, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób, w jaki mogą działać i w praktyce działają „bezpieczniki” zapobiegające nadużyciom w prawie podatkowym. Przytaczane orzeczenia są znakomitym przykładem, że można zatrzymać nadużycia podatkowe, z jakimi niestety zaczęto wiązać fundacje rodzinne”.
W rezultacie, jak podkreśla nasz ekspert, zapowiadane zmiany dotyczące opodatkowania fundacji rodzinnych nie są zasadne:
„Zmiany te mają stanowić odpowiedź na instrumentalne wykorzystywanie fundacji rodzinnych, mające cechy niepożądanego unikania opodatkowania. Objęcie fundacji rodzinnych opodatkowaniem CIT (być może na zasadach ogólnych) będzie niczym innym, jak odpowiedzialnością zbiorową, którą będą musieli ponieść wszyscy fundatorzy i fundacje rodzinne, z powodu nielicznych przypadków, w których – zdaniem organów podatkowych – doszło do nadużycia prawa podatkowego”.
*****
#WIĘCEJ na stronie Business Insider >>
https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/kontrowersje-wokol-optymalizacji-podatkowej-fundacji-rodzinnych/ngqlz3z.